Letnie Koncerty Pod Panteonem – ostatni to podróż z klarnetem przez wieki

Avatar photoIrena Kuczyńska14 lipca 202310min
53574_1689580103.jpeg
Do Dobrzycy wróciły letnie "Koncerty Pod Panteonem". W wakacyjne weekendy można posłuchać największych przebojów muzyki klasycznej. Ostatni koncert we wtorek 15 sierpnia

 

Lato w pełni, zatem do Dobrzycy wracają letnie „Koncerty pod Panteonem”.  Gminne Centrum Kultury w Dobrzycy i Zajezdnia Kultury w Pleszewie połączyły siły i zapraszają melomanów z bliska i z daleka oraz miłośników Muzeum Ziemiaństwa w Dobrzycy i parku w szczególności, na niezapomniane koncerty plenerowe z Panteonem w tle.

Czytaj:Letnie koncerty pod Panteonem

O miłości przy fortepianie

Zaplanowano trzy koncerty – pierwszy już w tę niedzielę – 16 lipca o godzinie 17.00.  Muzyczne małżeństwo  Karolina Kram-Chojnacka oraz Filip Chojnacki TUTAJ zabierze nas w podróż śladami najpiękniejszych pieśni o miłości. Tytuł koncertu ” O miłości przy fortepianie” gdzie pani Karolina śpiewa, mąż Filip jej akompaniuje.

Etnicznie

Do swojego kalendarza warto wpisać kolejne koncerty – w niedzielę 30 lipca, w tym samym miejscu, o tej samej godzinie w koncercie „Etniczne podróże” wystąpi – skrzypaczka Karolina Sydorowicz i pianista Marek Czureja.

Miklosz Marek Czureja jest pianistą Filharmonii Poznańskiej im. Tadeusza Szeligowskiego. Najczęściej jednak możemy go usłyszeć grającego wspólnie z ojcem Mikloszem Deki Czureja - królem czardasza i cymbalistką Sarą Czureją. Jego kariera jako pianisty rozpoczęła się w wieku 15 lat, gdy wraz z zespołem Tatra Roma koncertował m.in. na festiwalu Jana Kiepury u boku Bogusława Kaczyńskiego. Trzykrotnie występował w Stanach Zjednoczonych i Kanadzie, oczarowując swoimi wykonami m.in. Królową Maroko.

Karolina Sydorowicz jest absolwentką Akademii Muzycznej w Poznaniu kierunku skrzypce oraz studentką Historycznych Praktyk Wykonawczych na specjalności skrzypce barokowe. Już jako licealistka została doceniona za wybitne osiągnięcia muzyczne otrzymując stypendium od Business Woman Club w Poznaniu. Jej poszukiwanie nowych dróg muzycznych, zainteresowanie muzyką etniczną i folklorem różnych kultur oraz charyzma i osobowość sceniczna zostały uhonorowane w 14. edycji programu “Mam Talent” tytułem półfinalistki oraz niezwykle pochlebnymi opiniami jury programu. Oprócz rozpoczętej kariery solowej współpracuje z zespołem TREVOCI koncertując w całym kraju, nagrywa muzykę klubową z djem i producentem VonDiego, koncertuje z grupą Grupą RetroBoys oraz zespołem muzyki cygańskiej "Sara Czureja Band".

Z klarnetem

Trzeci koncert zaplanowano na wtorek 15 sierpnia (koniec długiego weekendu). Wtedy pod Panteonem pojawi się pianistka Maria Rutkowska i klarnecista Paweł Kroczek. Tytuł koncertu „Z klarnetem przez wieki”. W razie niepogody artyści i widzowie przeniosą się do oranżerii.

 

Maria Rutkowska jest doktorem sztuk muzycznych w dziedzinie naukowej instrumentalistki. Jest także absolwentka Akademii Muzycznej im. I.J. Paderewskiego w Poznaniu, którą ukończyła z wyróżnieniem w klasie fortepianu prof. Alicji Kledzik. Jej najważniejsze osiągnięcia to: II Nagroda na Międzynarodowym Konkursie Pianistycznym Anemos w Rzymie, III Nagroda na Międzynarodowym Konkursie Pianistycznym im. Miłosza Magina w Paryżu, a także 19 wyróżnień na konkursach krajowych i międzynarodowych dla pianisty-kameralisty. Pracuje na stanowisku adiunkta w Akademii Muzycznej im. I.J. Paderewskiego w Poznaniu, a także jako nauczyciel fortepianu w PSM I stopnia im. W. Kilara w Pleszewie. W 2012 roku została uhonorowana przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego Odznaką Honorową Zasłużony dla Kultury Polskiej, w 2013 i 2016 roku otrzymała Nagrodę Rektora Akademii Muzycznej im. I.J. Paderewskiego w Poznaniu za osiągnięcia w pracy artystycznej. W 2019 została odznaczona Brązowym Medalem Za Długoletnią Służbę przez Prezydenta RP, a w 2020 roku otrzymała z rąk Burmistrza Miasta i Gminy Pleszew zaszczytny tytuł Mecenasa Pleszewskiej Kultury.

Paweł Kroczek to wykładowca  Akademii Muzycznej w Poznaniu – na stanowisku adiunkta, gdzie w 2016 r. uzyskał stopień doktora sztuki. W 2011 r. ukończył studia w Akademii Muzycznej im. Ignacego Jana Paderewskiego w Poznaniu, w klasie klarnetu prof. Zdzisława Nowaka, gdzie uzyskał dyplom z wyróżnieniem. Studiował w Lund University – Musikhogskolan I Malmo. Swoje umiejętności doskonalił na licznych kursach mistrzowskich, pracując pod kierunkiem wybitnych pedagogów, min.: D. Altmann, G. Varga, M. Polak, J. Peitz, A. Adamski, K. Wolak, W. Komsta. Jest pierwszym klarnecistą orkiestry Collegium F oraz L'autunno. Współtworzy oktet dęty Kapela Farna oraz Feroce Trio. Współpracuje z wieloma orkiestrami na terenie całego kraju. Występował podczas licznych festiwali, m.in.: Animator, Malta Festiwal, Poznańska Wiosna Muzyczna, Przemyska Jesień Muzyczna, Transatlantyk, Nostalgia Festival, Festiwal im. Karola Szymanowskiego w Pekinie. Dokonał licznych prawykonań, jak również nagrań radiowych, telewizyjnych oraz CD. Jako solista występował m.in. z orkiestrami Filharmonii Kaliskiej, Opery Poznańskiej, Akademii Muzycznej  w Poznaniu oraz z orkiestrą Collegium F.

Koncerty w poprzednich latach:


Info Pleszew - Irena Kuczyńska - logo


© 2022 – Info Pleszew – Irena Kuczyńska