Wspomnienie o nauczycielu Eugeniuszu Liskowskim

Avatar photoIrena Kuczyńska15 stycznia 20213min
genek-czolo-nowe.jpg

Odszedł Eugeniusz Liskowski – nauczyciel w Liceum Ogólnokształcącym im. St. Staszica w Pleszewie i wcześniej w Zespole Szkół Usługowo – Gospodarczych. Miał 74 lata.

Wiadomość o śmierci Eugeniusza Liskowskiego zasmuciła wszystkich, którzy go znali i kochali. Urodził się 27 grudnia 1946 roku w Pleszewie. I tu przeżył całe swoje życie. Był nauczycielem z wyboru i z powołania. Do pracy przygotowywał się najpierw w Studium Nauczycielskim we Wrocławiu, potem w  Wyższej Szkole Pedagogicznej w Opolu na wydziale matematyki fizyki i chemii.

Pierwszych 21 lat pracy zawodowej Eugeniusza Liskowskiego przypada na Zespół Szkół Zawodowych nr 1 (dzisiaj Zespół Szkół Usługowo – Gospodarczych). Po ukończeniu studiów podyplomowych z zakresu przysposobienia obronnego na WSP w  Bydgoszczy, został w 1987 roku skierowany do pracy w Liceum Ogólnokształcącym im. St. Staszica w Pleszewie w charakterze nauczyciela PO. Był tu też Społecznym Inspektorem Pracy. Pracował w „Staszku”  do 2001 roku. Wtedy przeszedł na emeryturę.

Ale kontaktów z pleszewskim liceum nie zerwał. Przez wiele lat uczestniczył we wszystkich imprezach szkolnych, na które bywali zapraszani seniorzy. Były to akademie, spotkania towarzyskie, wycieczki, gdzie  Genek, bo do używania takiego  zdrobnienia mieli prawo najbliżsi, bywał duszą towarzystwa.
W pamięci kolegów z pracy oraz uczniów pleszewskiego liceum, gdzie pracował 14 lat, pozostanie jako ciepły, sympatyczny, towarzyski, niekonfliktowy człowiek. Chętnie śpieszący z pomocą i dobrym słowem. Wzorowy mąż Marii,  troskliwy ojciec Marka i Roberta, kochający dziadek dla wnucząt.Środowisko pleszewskiego liceum, zwłaszcza nauczycieli emerytowanych, pogrążone jest w smutku, odkąd pojawiła się informacja o odejściu Eugeniusza Liskowskiego 14 stycznia 2021 roku.
Na pewno powróci w naszych rozmowach, kiedy tylko czas pandemii minie i będzie można znów się spotykać.

A wędrującym po pleszewskich cmentarzach absolwentom liceum przybędzie w Święto Zmarłych kolejny grób zmarłego profesora na cmentarzu przy ul. Piaski w Pleszewie.

Czytaj też: Wirtualny spacer po grobach profesorów i pracowników pleszewskiego liceum


Info Pleszew - Irena Kuczyńska - logo


© 2022 – Info Pleszew – Irena Kuczyńska