„Zacieranie granic” w Muzeum Regionalnym w Pleszewie

Avatar photoIrena Kuczyńska5 listopada 20192min
plakat-na-fb-1.jpg

Muzeum Regionalne w Pleszewie zaprasza w czwartek o godzinie 11.00 na I Regionalną Konferencję Naukową „Zacieranie granic”. Współorganizatorem konferencji jest Poznańskie Towarzystwo Przyjaciół Nauk.

Tematem głównym konferencji jest zasygnalizowane w tytule „zacieranie granic” czyli tworzenie jednego organizmu państwowego z regionów pozostających ponad 100 lat w granicach państw zaborczych.

Koordynatorem konferencji naukowej i jednym z prelegentów jest prof. UAM dr hab. Andrzej Gulczyński – absolwent pleszewskiego Liceum Ogólnokształcącego (1980) oraz Wydziału Prawa i Administracji UAM (1985), od 2014 roku prezes Poznańskiego Towarzystwa Przyjaciół Nauk.

Wygłosi on wykład „Unifikacja prawa jako sposób likwidacji podziałów” pomiędzy zaborami. Prof. UAM dr hab Jacek Schmidt, na przykładzie Wielkopolski zaprezentuje „Dawne dzielnice zaborowe i ich mieszkańców jako regiony i społeczności regionalne”.

Dr Błażej Osowski powie o „granicach w języku, wśród ludzi, w terenie” a prof. UAM dr hab. Anna Tobolska przybliży „Pozycję powiatu pleszewskiego w regionie w świetle wskaźników społeczno-gospodarczych”.

Konferencja, z przerwą kawową, potrwa do godziny 13.30. Pasjonatów lokalnej historii zaprasza dyrektor MR Adam Staszak.


Info Pleszew - Irena Kuczyńska - logo


© 2022 – Info Pleszew – Irena Kuczyńska