Zrzutka na renowację ołtarza św. Antoniego w kościółku św. Floriana

Irena Kuczyńska25 sierpnia 20214min
Parafia św. Floriana w Pleszewie rozpoczęła odnowę i konserwację bocznego ołtarza św. Antoniego  w XV-wiecznym kościółku. Koszt przedsięwzięcia sięga 170 000 złotych. Parafii brakuje 135 000 zł. Członkowie Fundacji św. Floriana wymyślili internetową  zrzutkę.
1.-3.jpg
Zrzutka kojarzy się ze zbieraniem pieniędzy na leczenie, najczęściej dzieci. Tym razem parafianie od św. Floriana w Pleszewie wpadli na pomysł utworzenia  zrzutki na renowację i konserwację ołtarza bocznego w drewnianym kościółku.
10 lat temu, dzięki dotacji unijnej, udało się przeprowadzić generalny remont świątyni. Co nie znaczy, że zrobiono wszystko. Pozostały do zrobienia m.in. dwa ołtarze boczne.
Kościółek św. Floriana wyremontowany dzięki wsparciu Unii Europejskiej foto Jan Zbigniew Hain
Ołtarz Matki Boskiej Nieustającej pomocy odrestaurowano w  czerwcu tego roku. Proboszcz ks. kanonik Krzysztof Guziałek idzie za ciosem i zamierza odrestaurować ołtarz św. Antoniego. W XIX – wiecznym ołtarzu zakomponowano starsze elementy z poprzednich ołtarzy.
Stan z początku lipca – ołtarz MB Nieustającej Pomocy odrestaurowany, ołtarz św. Antoniego czeka
Odrestaurowany ołtarz MB Nieustającej Pomocy foto FB św. Florian Pleszew
I tak w ołtarzu św. Antoniego, który czeka na renowację znajduje się późnogotycka rzeźba prawdopodobnie św. Floriana z początku XVI wieku i wczesnobarokowa figura św. Jadwigi Śląskiej – sto lat młodsza.

Są jeszcze dwie inne rzeźby, wszystkie one już trafiły do pracowni konserwatorskiej w Bydgoszczy – powiedział radiu Centrum ks. Guziałek. Pozostałe prace konserwatorskie będą się odbywać na miejscu.

Na renowację ołtarza z płaskorzeźbionym malarsko – rzeźbiarskim wizerunkiem św. Antoniego Padewskiego w roli głównej, parafia otrzymała 25 000 zł z Urzędu Marszałkowskiego i 10 000 zł z powiatu. Resztę, czyli 135 000 zł,  trzeba znaleźć.

Jest dotacja do konserwacji ołtarza św. Antoniego TUTAJ
Stąd pomysł parafian na zrzutkę. Być może osoby, które już nie mieszkają w Pleszewie ale mają sentyment do miasta  i urokliwego drewnianego kościółka w szczególności, wrzucą przysłowiowy grosik na zrzutce na Facebooku. Wystarczy jedno kliknięcie myszki https://zrzutka.pl/2js82z
św. Florian Pleszew foto Jan Zbigniew Hain
Historia kościółka św. Floriana TUTAJ