Na okrągłe urodziny domu, które zorganizowano w ogrodach przy ulicy Podgórnej, zaproszono m.in. delegacje zaprzyjaźnionych DPS-ów, władze powiatu pleszewskiego, któremu placówka podlega, burmistrzów i wójtów miast i gmin tworzących powiat, byłych dyrektorów – Grzegorza Grygla i Mieczysława Kołtuniewskiego oraz emerytowanych pracowników.
Upominki
Każdy z gości otrzymał pakiet jubileuszowy zawierający okolicznościowe wydawnictwa – w jednym z nich opisano Standardy funkcjonowania instytucji opieki długoterminowej na przykładzie Domu Pomocy Społecznej w Pleszewie. Znajdziemy w nim wiele ciekawych informacji m.in. o tym, jak załatwić sobie miejsce w DPS-ie, z jakich świadczeń podopieczny może korzystać, jak się nalicza odpłatność, jak wygląda struktura zatrudnienia w pleszewskim DPS.
Zaczęło się od pastora
Wydawnictwo zawiera też rozdział „Od historii do dnia dzisiejszego Domu Pomocy Społecznej w Pleszewie. Na urodzinach najdawniejszą historię domu przybliżył Adam Staszak – dyrektor Muzeum Regionalnego w Pleszewie. TUTAJ. Sięga ona roku 1854, kiedy to w Tygodniku Powiatu Pleszewskiego pojawiła się wzmianka o instytucji. Powołany 8 sierpnia 1854 roku ewangelicki Dom Pomocy dla Chłopców, miał służyć 5 powiatom: pleszewskiemu oraz sąsiednim. Organizacją zajął się ówczesny pastor parafii ewangelickiej Karl Strecker.
Czytaj: Plac Wolności czyli dawne pruskie centrum Pleszewa
170 lat później
Drugie wydawnictwo to folder wydany na okoliczność 170 – lecia DPS-u w Pleszewie. Znajdziemy w nim informacje o działaniach na rzecz poprawy zdrowia i samopoczucia mieszkańców. Są tu nazwiska wszystkich dyrektorów, zdjęcia z prezentacją oddziałów. A są to: Oddział I dla osób przewlekle somatycznie chorych (148 miejsc), Oddział II – dla osób przewlekle psychicznie chorych (92 miejsca) z pododdziałem dla osób uzależnionych od alkoholu, Oddział III – dla przewlekle chorych psychicznie kobiet (101 miejsc) w Fabianowie, Dzienny Dom Senior + – czyli Dział Wsparcia Dziennego dla 30 osób. Znajdziemy w folderze zdjęcia miejsc, zajęć. Zamieszczono też prezentację projektów realizowanych od 2007 roku w DPS we współpracy ze Stowarzyszeniem Promocji Zdrowia.
O tym wszystkim mówiła dyrektorka Katarzyna Krawczyk TUTAJ To ona, razem ze starostą Maciejem Wasielewskim, wręczyła okolicznościowe dyplomy kierownikom oddziałów.
Wspomnienia
Długoletni dyrektor Mieczysław Kołtuniewski nie ukrywał wzruszenia – wspominał o tym, co się w DPS zmieniło w latach 1986 – 2006, kiedy to on placówką kierował. Mówił o inwestycjach, rozbudowach, remontach, kawiarni dla mieszkańców, specjalistycznych gabinetach, stworzeniu kompleksu rekreacyjno – sportowego ale też o imprezach m.in. rajdach rowerowych, konkursach szopek bożonarodzeniowych, festiwalu kolęd i pastorałek, dożynkach, które w tym czasie organizowano.
Wraz z emerytowanym pracownikami domu – Danutą Jędrasiak i Zofią Banaszyńską, Mieczysław Kołtuniewski wręczył dyrektorce Katarzynie Krawczyk obraz z widokiem warszawskim. Także Grzegorz Grygiel został wywołany na scenę przez prowadzącą Ewę Pachciarek. To w czasie kiedy on kierował domem 2007 – 2019 został utworzony pododdział dla osób uzależnionych od alkoholu z możliwością terapii. W 2015 roku w dawnej pralni uruchomiono Dzienny Dom Senior Wigor.
Koncertowo i teatralnie
Urodziny Domu Pomocy Społecznej były świętem całej społeczności, pod namiotami ustawiono ławki, stoliki dla gości ale też dla domowników, wokół których kręciły się pielęgniarki i opiekunki. Po przemówieniach, gratulacjach i życzeniach, błogosławieństwie udzielonym przez kapelana ks. Henryka Lemke, odbył się koncert w wykonaniu młodych muzyków – Katarzyny Pilarskiej, Martyny Sokowicz, Niny Jezierskiej i Karola Pilarskiego. A potem był gwóźdź programu czyli przedstawienie „Rzepka”, w którym wystąpili mieszkańcy domu i pracownicy. W 2024 roku w placówce mieszka 341 osób, którym wszechstronną opiekę zapewnia 266 pracowników.
Filmik z przedstawienia „Rzepka” TUTAJ
Płonące torty
Jak na urodziny przystało, nie mogło zabraknąć na imprezie tortu i to nie jednego a czterech, żeby wszyscy mogli smakołyku skosztować. Torty strzelały, pierwszy pokroiła dyrektorka, potem poszły w ruch noże, krojono, roznoszono talerzyki z ciastem do gości i domowników. Pomagali pleszewscy wolontariusze Fotki TUTAJ. Roznoszono też smakołyki z grilla oraz talerze z plackiem drożdżowym, z którego DPS słynie od dziesięcioleci.
Filmik z dzielenia tortu TUTAJ
Magik i tańce na wózkach
Atrakcją niewątpliwie był pokaz magika Sławka Jenerowicza. A potem były tańce, parami, w kółeczku i na wózkach. Nie zabrakło pociągu, który „jedzie z daleka ani chwili nie czeka”. Robiono sobie pamiątkowe fotki na specjalnie przygotowanej ściance. Osoby zainteresowane historią, mogły pooglądać w sali widowiskowej wystawę starych dokumentów nawet z połowy XIX wieku z czasów pastora Karla Streckera. Były na wystawie makiety ze zdjęciami, stare kroniki i mnóstwo prac wykonanych przez mieszkańców domu – były to obrazy, rzeźby, rysunki, obrazy wyszywane, figurki, karykatury.
Filmik z wystawy TUTAJ
Czytaj też: Joystick, który daje panu Ireneuszowi namiastkę wolności
Rękodzieła seniorów na wystawie w bibliotece
Remonty w obiektach Domu Pomocy Społecznej