Kolej wąskotorowa zbuduje markę miasta Pleszewa

Avatar photoIrena Kuczyńska28 kwietnia 20229min
Stacja-Pleszew-Waskotorowy-1.jpg
W Pleszewie powstanie nowoczesne, interaktywne Muzeum Kolei Wąskotorowej. Będzie kolejnym elementem  budowania turystycznej marki Pleszewa wokół kolei wąskotorowej.

 

Działania rewitalizacyjne terenów pokolejowych dają pierwsze efekty. Jesteśmy rozpoznawalni w kraju ale też za granicą – podkreśla burmistrz Arkadiusz Ptak.

Pociąg do kultury z nominacją do nagrody w Barcelonie

Był dworzec, będzie muzeum

Muzeum, o czym pisałam TUTAJ powstanie w budynku dworca Pleszew Wąskotorowy w Kowalewie.

Dworzec Wąsk. w Kowalewie
Na dworcu Pleszew Wąsk.

Godne uwagi jest przypomnienie, że do połowy lat 80. . stacja o której mowa, znajdowała się na trasie Pleszew miasto – Krotoszyn Wąskotorowy. Przede wszystkim mieszkał tu zawiadowca stacji, była kasa biletowa, poczekalnia. Kilka lat temu miasto przejęło od PKP nieruchomość  wraz z innymi terenami pokolejowymi.

Nowa turystyczna marka

W związku z tym, że przerobione obiekty dawnego dworca i małej parowozowni na instytucje kultury, stały się hitem w Polsce i nie tylko, miasto postanowiło wykreować nową turystyczną markę. I tak Pleszew, który w końcówce lat 90. XIX wieku, stracił potencjał, nie zezwalając na poprowadzenie linii kolejowej z Poznania do Kluczborka, teraz zbuduje markę wokół kolejki wąskotorowej. I muzeum kolejki jest jednym z elementów tej marki.

Podróż kolejką do celu

Istotne jest to, że zarówno Biblioteka Publiczna Miasta i Gminy w Pleszewie jak i Zajezdnia Kultury, współpracują z SKPL, wykorzystując pokolejowe elementy – perony, rampę, drezynę, parking a nawet tory kolejowe.

Więcej:Niezwykły pokaz niezwykłych strojów na peronie

Pokaz mody na dworcu przed biblioteką

Czytaj: Maria Rutkowska zagrała na torowisku

Maria Rutkowska zagrała na torowisku

Kursuje po nich nie tylko kolejka dowożąca pasażerów na pociągi w Kowalewie. Bezsprzecznie wielkim powodzeniem cieszą się niedzielne wakacyjne kursy ciuchcią do Kowalewa  i z powrotem.

Przeczytaj: Niedzielny spacer ciuchcią do Kowalewa

Przede wszystkim, kiedy powstanie Muzeum – wtedy wartość tych przejazdów wzrośnie – po prostu będzie jakiś cel podróży – tłumaczy Przemysław Marciniak.

Przemysław Marciniak będzie budował markę miasta tworząc muzeum kolejki
Muzeum kolejki w strukturze Zajezdni

I co istotne, to dyrektorowi Zajezdni Kultury  Rada Miejska powierzyła najpierw opracowanie koncepcji Muzeum Kolejki Wąskotorowej a potem kierowanie placówką, która została włączona w strukturę Zajezdni.

Ciekawe: Dwa w jednym, kultura i komunikacja na dworcu

Pozostałości po kolejce – zaczątki muzeum kolejki

I co ważne, projekt niewielkiego, kompaktowego, interaktywnego muzeum, ze zmieniającymi się ekspozycjami, dyrektor Marciniak zamierza zlecić specjalistycznej firmie. Chodzi o to, żeby dzieci mogły dotknąć wszystkiego a nawet „przerzucić zwrotnicę”.

Cała Polska tu przyjedzie

Z pewnością wtedy przyjedzie do nas cała Polska – przewiduje dyrektor Zajezdni Kultury. Jego zdaniem wokół kolejki, razem z SKPL, miasto zbuduje swoją tożsamość, potencjał turystyczny i co za tym idzie, ekonomiczny. Wypełnią się kawiarnie, restauracje, rację bytu mieć będzie hotel, który ma powstać na miejscu dawnej wagi, naprzeciwko biblioteki. I co istotne, w narracji kolejowej.

Wizualizacja hotelu u zbiegu Ogrodowej i Kolejowej

Szczegóły: Hotel z restauracją w okolicach dworca

Wykorzystać tory i dworzec

Bez wątpienia, potencjał w kolejce widzi burmistrz Arkadiusz Ptak. Uważa, że działania rewitalizacyjne dają pierwsze efekty, jesteśmy jako Pleszew rozpoznawalni. Teraz musimy wykorzystać mały dworzec w Kowalewie i czterokilometrowy odcinek trójszynowego toru. Nasza kolejka będzie elementem kulturotwórczym – dodaje.

trójszynowe tory i Antoni Moch, który taki pojazd prowadził
Będzie koncepcja, będzie kasa

Na razie o pieniądzach się nie mówi. Tworzymy ideowe podwaliny pod muzeum, musimy  być przygotowani merytorycznie na nowe rozdanie środków unijnych – mówi dyrektor Marciniak. Bezsprzecznie wpisuje się w to monografia pleszewskiej kolejki wąskotorowej, nad którą pracuje dr Maciej Kowalczyk z Ostrowa Wlkp.

Pleszew miastem muzeów?

Muzeum Kolejki Wąskotorowej będzie kolejnym w Pleszewie. Od 1983 roku funkcjonuje w mieście  Muzeum Regionalne . Są też muzea prywatne: Muzeum Piekarstwa Tomasza Vogta,  Muzeum Pamięci Pleszewskiego Rzemiosła, Muzeum Zakonne Sióstr Służebniczek Maryi Pleszewskie Muzeum Pożarnictwa Leszka Rajsa

Czytaj też: Historia pleszewskiej ciuchci

Ciekawe: Jasełka na torowisku

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 


Info Pleszew - Irena Kuczyńska - logo


© 2022 – Info Pleszew – Irena Kuczyńska