Kapituła konkursu, w którym uczestniczyły 244 samorządy, doceniła wdrożoną w Pleszewie ideę miasta kompaktowego czyli 15 – minutowego. Pleszew nagrodzony został statuetką
Zalety życia na prowincji
Idea miasta kompaktowego czyli 15 – minutowego, którą Pleszew wdraża od 2020 roku, jest innowacją na skalę Polski. Zastępca burmistrza Izabela Świątek, która podczas gali w stolicy statuetkę odbierała, podkreśliła, że Pleszew „przestał się wstydzić swojej małomiasteczkowości, wręcz przeciwnie zaczął szukać zalet życia „poza metropolią”. Chodzi o to, żeby wszystko co potrzebne, było dostępne w ciągu 15 minut od miejsca zamieszkania – pieszo, rowerem czy komunikacją miejską.
Kolejne linie busów PL w Pleszewie
Nowe ścieżki rowerowe na deptaku i nie tylko
Wszędzie blisko
W związku z tym zainwestowano w busy miejskie, które dowożą do najważniejszych instytucji a ich sieć będzie rozwijana. Opracowano sieć ścieżek rowerowych, z których wiele już powstało i w planach są kolejne. Żeby zapobiec „rozlewaniu się miasta”, Pleszew buduje mieszkania, także pod wynajem w ścisłym centrum, na miejscu wyburzonych domów, bądź zagospodarowuje na lokale mieszkalne, stare kamienice. W centrum miasta, lub na trasie busów, jest Zajezdnia Kultury w Pleszewie, biblioteka, Muzeum Regionalne, kino, nowoczesne obiekty sportowe i rekreacyjne, cmentarze, ogródki działkowe, szpital, przychodnie. W planach jest ograniczenia ruchu w ścisłym centrum Pleszewa.
Czytaj: Był dom uciech, były biura, będą lokale na wynajem
Idea rozwoju miasta
Bo kompaktowość to proces – to idea rozwoju miasta Pleszewa na kolejne lata. I sygnał dla potencjalnych mieszkańców i inwestorów, że Pleszew jest alternatywą dla dużych aglomeracji miejskich.