Książka przez okienko – biblioteka zdalnie i realnie

Irena Kuczyńska25 kwietnia 20205min0
Czoło.jpg

Biblioteka Publiczna Miasta i Gminy Pleszew jest przygotowana do wznowienia wypożyczania książek. Na razie tylko przez okienko.

W bibliotece już przygotowano dwa okienka od strony dawnego peronu. W jednym książki będą oddawane, w drugim odbierane. Przy pierwszym okienku czytelnik książki położy na blacie, uwidaczniając kody, które bibliotekarka odpisze z konta. Potem odłoży książki do przygotowanego wcześniej kartonu. I przechodzi do drugiego okienka. Podaje tylko nazwisko i odbiera reklamówkę z przygotowanymi dla niego książkami. Pracownicy  biblioteki pracować będą w maseczkach, przyłbicach, rękawiczkach z zachowaniem wszelkich środków  bezpieczeństwa.
Cała załoga biblioteki będzie zaangażowana w proces bezpiecznego wypożyczania książek. Jednorazowo można będzie wypożyczyć 5 woluminów. Kiedy wypożyczanie już się rozpocznie, biblioteka wydłuży czas pracy od 8.00 do 18.00, czas dla seniorów od 10.00 do 12.00.
Na stronie  Biblioteki oraz w gablocie przy bibliotece, znaleźć można regulamin korzystania z biblioteki. OTO ON

 1. Z dniem 4 maja uruchomiona zostaje tylko usługa wymiany książek.
 2. Obsługa czytelników odbywać się będzie na  zewnątrz placówki, od poniedziałku do piątku od godz. 8.00- 18.00 (od 10.00 do 12.00 umawiać będziemy wyłącznie seniorów)
 3. W celu skorzystania z usługi wymiany książek należy
 • Zadzwonić pod nr telefonu 730 308 504 lub skontaktować się mailowo bibliotekapleszew@wp.pl w celu dokonania rezerwacji terminu  wizyty oraz  zamówienia książek/ do 5  woluminów/ telefony i maile przyjmujemy od 4 maja/ poniedziałek/ godz. 8.00 – 18.00
 • Od 5 maja/ wtorek/ po uzgodnieniu z pracownikiem terminu przyjścia na określoną godzinę, należy zwrócić książki w wyznaczonym miejscu i w określony przez bibliotekarza sposób.
 • W celu wypożyczenia książek należy podejść w wyznaczone miejsce, podać swoje nazwisko i odebrać przygotowany wcześniej przez bibliotekarza pakiet. Tę usługę uruchamiamy z dniem 5 maja
 • W czasie korzystania z usługi wymiany księgozbioru obowiązuje zasłonięcie ust i nosa oraz zachowanie przepisowej odległości   w czasie oczekiwania na obsługę.
 1. W okresie przejściowym obsługiwać będziemy tylko czytelników, którzy umówili się na wizytę w podany wyżej sposób.
 2. Nadal nieczynne pozostają czytelnia, sala widowiskowa, sala zabaw, sala multimedialna oraz szkoleniowa.
 3. Szczegółowe informacje znajdują się w gablocie przed biblioteką.
 4. Powyższe ograniczenia mają charakter tymczasowy i  będą znoszone zgodnie z zaleceniami odpowiednich służb.

Był on konsultowany z Biblioteką Narodową, Stowarzyszeniem Bibliotekarzy Polskich, Głównym Inspektorem Sanitarnym i burmistrzem MiG Pleszew – podkreśla Elżbieta Mielcarek.

W kolejnym etapie, którego termin jest niewiadomy, czytelnicy wejdą do wypożyczalni. Ale o wolnym dostępie do półek, czytelni czy pokojów zabaw oraz sali multimedialnej będziemy marzyć i to długo – dodaje dyrektor Mielcarek.

Warto dodać, że oddane przez czytelników książki będą w kartonach przebywać na kwarantannie. 10 dni.

RADIO CENTRUM Wirtualnie i realnie

Skomentuj na Facebooku

Skomentuj na Facebooku