Bohaterki powieści na zdjęciach w przestrzeni pleszewskiego dworca

Irena Kuczyńska3 sierpnia 20214min
Biblioteka Publiczna Miasta i Gminy w Pleszewie zaprasza na otwarcie wystawy zdjęć "Literatura w obiektywie". Zdjęcia powstały podczas literackich warsztatów fotograficznych, które biblioteka zorganizowała dla miłośników fotografowania. Warsztaty prowadził Andrzej Staszok z Ostrowskiego Centrum Kultury.
11-1.jpg
Uczestnicy warsztatów z modelkami

Tematem warsztatów były portrety. Fotografującym pleszewianom i nie tylko, bo na warsztaty dotarli pasjonaci fotografii z Kalisza, Ostrowa Wlkp. a nawet Poznania, pozowały modelki wystylizowane na postacie literackie.

Była więc Janka Orłowska – bohaterka powieści  Władysława Reymonta “Komediantka”, w którą wcieliła się Beata Maria Chajnowska, była Ania z Zielonego Wzgórza – złotowłosa bohaterka powieści Lucy Maud Montgomery, czyli Wiktoria Kulińska oraz Basia z “Awantury o Basię” autorstwa Kornela Makuszyńskiego czyli Martyna Jędrasiak.

Martyna Jędrasiak
Wiktoria Kulińska
Beata Maria Chajnowska – komediantka

Warsztaty
Warsztaty
Warsztaty
Warsztaty
Andrzej Staszok

Każdy z uczestników warsztatów miał możliwość indywidualnej pracy z modelkami – wystylizowanymi na postacie literackie – pod okiem prowadzącego Andrzeja Staszoka.

Warsztaty fotograficzne odbywały się w przestrzeniach pokolejowych stąd wybór postaci literackich, które były w jakiś sposób powiązane z koleją. W 1987 roku na stacji w Pleszewie Jerzy Sztwiertnia kręcił sceny serialu “Komediantka”. Akcja Ani z Zielonego Wzgórza rozpoczyna się na stacji kolejowej, skąd odbiera ją przyszły opiekun Mateusz. Natomiast Basię z powieści K. Makuszyńskiego czytelnik poznaje w pociągu.

Zarówno warsztaty, jak i wystawa zorganizowane zostały w ramach projektu “Biblioteczna Akademia Rozmaitości” dofinansowanego ze środków Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu. Otwarcie wystawy plenerowej w gablotach przy bibliotece nastąpi w sobotę o godz. 18.00