Chodnik, który ma 1000 metrów, kosztuje ponad 1 200 000 zł

Irena Kuczyńska8 listopada 20232min
Powiat buduje chodnik wzdłuż drogi powiatowej z Pleszewa do Dobrzycy. 1000 metrów chodnika ma kosztować 1 215 000 zł. W tym 80 procent to dofinansowanie z Rządowego Programu Rozwoju Dróg. Finał prac zaplanowano na połowę grudnia.
chodnik3-1280x721.jpg

 

Robotników drogowych od kilku dni widać. Ponieważ prace odbywają się po jednej stronie jezdni, można spodziewać się połówkowego jej zamknięcia. Chociaż większych utrudnień nie ma, bo chodzi zaledwie chodnik długości 1000 metrów  przy drodze powiatowej Pleszew – Dobrzyca – od Kowalewa do granicy gminy Pleszew.

Dlaczego tak drogo?

Tylko kilometr i aż 1 250 000 zł. Dlaczego tak drogo? Okazuje się, że na całej długości trzeba sfrezować 1 metr jezdni pełnej szczelin i spękań i odtworzyć ją na nowo, żeby przy tym ustawić krawężniki, ułożyć kostkę. Wzdłuż całego chodnika będą ułożone kratki deszczowe z przykanalikami, które odprowadzą wodę – tłumaczy dyrektorka Zarządu Dróg Powiatowych w Pleszewie Halina Meller. Dodaje, że na przejściu dla pieszych, przy przystanku autobusowym, pojawi się oświetlenie solarne.

 

Z dofinansowaniem

Wszystkie te prace potrwają do połowy grudnia. Wtedy chodnikiem będzie można dotrzeć spod kościoła w Kowalewie do granicy z gminą Dobrzyca a dokładnie do skrzyżowania z drogą prowadzącą na tzw. Krawczykowo. 80 procent kwoty potrzebnej na ten chodnik powiat pleszewski pozyskał z  Rządowego Funduszu Rozwoju Dróg  z programu na poprawę bezpieczeństwa pieszych na drodze.

 

Czytaj też: Rondo na finiszu