Pleszewskie lato z wąskotorówką

Irena Kuczyńska26 września 20203min
Ciuchcia.jpg
Wakacyjne  niedzielne przejazdy kolejką wąskotorową z Pleszewa do Kowalewa okazały się doskonałym pomysłem na spędzenie czasu ale też przypomnieniem wielu zmotoryzowanym pleszewianom, że przez 100 lat pleszewska ciuchcia  była ważnym środkiem komunikacji.
Wakacyjne przejazdy wąskotorówką rozpoczęto w ubiegłym roku z inicjatywy pracowników  Stowarzyszenia Kolejowych Przejazdów Lokalnych, którzy w robocze dni przewożą pleszewian z miasta do stacji w Kowalewie.
W tym roku połączono siły oraz pomysły kolejarzy i pracowników Domu Kultury, który jesienią ubiegłego roku otwarto w dawnej parowozowni.
Wakacyjne przejazdy kolejką
Kultura i komunikacja na dworcu
Stary rekreacyjny wagonik otrzymał błękitno – białe barwy MiG Pleszew a stojący na bocznicy inny stary wagonik, po przeróbce, przywdział barwy Zajezdni Kultury.  Wagonik kolejki otrzymał drugie życie
I razem, w składzie  z motorówką na czele, pędziły po torach z miasta do Kowalewa i z powrotem.
Z wakacyjnych przejazdów ciuchcią skorzystało prawie 2800 pasażerów. W tym były dzieci z półkolonii oraz seniorzy pleszewscy, dla których zorganizowano przejazd połączony z wykładem o historii pleszewskiej ciuchci.
Mogę zdradzić, że  współpraca kolei z kulturą  w Pleszewie jest rozwojowa i ma perspektywę. Na bocznicy stoi stary wagon sypialny, który ma szansę stać się … hotelem. Więcej TUTAJ

Trwają też poszukiwania starego wagonu WARS, gdzie będzie można wypić kawę, po przejażdżce ciuchcią. I nie tylko wtedy… o czym marzą w Pleszewie fani zarówno kolejki jak i kultury.

RADIO CENTRUM Ciuchcia podsumowana

 

 

 

 

Ciuchcia podsumowana