Rynek w wakacyjne weekendy będzie częściowo zamknięty

Irena Kuczyńska30 czerwca 20214min
Od najbliższej soboty do końca wakacji na pleszewskim Rynku w czasie weekendów będzie ograniczenie ruchu. Strona północna i wschodnia będą wyłączone z ruchu od soboty godz. 14.00 do poniedziałku godz. 5.00 rano.
Muzyczna-Strefa-Kultury.jpg

Chcemy oddać pleszewianom część przestrzeni Rynku, żeby można było spokojnie posiedzieć w ogródkach czy posłuchać koncertów w Muzycznej Strefie Kultury – powiedziała Anna Bogacz – rzecznik prasowy UMiG Pleszew.

Jest to kolejny etap wyprowadzania ruchu pojazdów z centrum miasta. Jako pierwsze Anna Bogacz wymienia ścieżki rowerowe, których sieć w Pleszewie się zagęszcza. Drugim elementem zmierzającym do ograniczenia ruchu samochodów w mieście są dwa miejskie busiki. Trzeci krok to częściowe zamknięcie Rynku w weekendy, co postulowali od dawna pleszewianie. Na zdjęciach Szymona Furmankiewicza niżej –  części Rynku, które będą wyłączone z ruchu.

Już w najbliższą sobotę, po zamknięciu sklepów, ruch zostanie wyłączony przy pierzei północnej i wschodniej. Będzie można spokojnie pobiesiadować z przyjaciółmi w ogródkach czy wysłuchać koncertów, które przez całe lato odbywać się będą w Muzycznej w Strefie Kultury przy Pubie.

.W sobotę o 18.00 odbędzie się pierwszy koncert, już bez szumu przejeżdżających samochodów. Z szansą udziału w koncercie dla osób siedzących na murku przed ratuszem.

Skończy się też bezcelowe objeżdżanie Rynku wokół Ratusza przez niektórych zmotoryzowanych pleszewian, na co powszechnie narzekano. Ograniczony ruch potrwa do poniedziałku godz. 5.00 rano. I tak będzie do końca sierpnia.

Z informacji przekazanych przez Annę Bogacz wynika, że już wkrótce na dwóch pleszewskich ulicach wychodzących z Rynku: Daszyńskiego i Kraszewskiego pojawią się znaki oznaczające, iż ulice owe uznano za tzw. strefę zamieszkania i pieszy, tak jak na drogach osiedlowych, będzie miał pierwszeństwo przed zmotoryzowanym.

Wracając do przyszłości pleszewskiego Rynku, to wakacyjne weekendowe ograniczenie ruchu jest jednocześnie wstępem do większej dyskusji dotyczącej przyszłości najważniejszego placu w mieście. Burmistrz Arkadiusz Ptak mówi, że będą też prowadzone specjalistyczne badania  natężenia ruchu i całego systemu transportowego centrum miasta.