Rosną koszty utrzymania pensjonariuszy w Domu Pomocy Społecznej

Irena Kuczyńska9 listopada 20222min
Inflacja i wzrosty cen powodują wzrost kosztów prowadzenia Domu Pomocy Społecznej w Pleszewie. Koszt utrzymania jednej osoby w pleszewskim domu od stycznia 2023 roku szacuje się na 6400 zł miesięcznie.
Dom-Pomocy.jpg

 

Większość tej kwoty płacą gminy. W przypadku Pleszewa, trzeba na przyszły rok zabezpieczyć w budżecie, ponad 2 500 000 złotych na utrzymanie pleszewian.

Coraz drożej

W 2018 roku koszt utrzymania jednej osoby w Domu Pomocy Społecznej w Pleszewie wynosił 3500 zł, w 2022 roku jest to już 5117 zł. Na rok 2023 rok szacuje się dalszy wzrost opłaty za pobyt   – o czym informowała radnych, podczas sesji, zastępca burmistrza Pleszewa Izabela Świątek.

  6400 zł miesięcznie

Dokładne miesięczne koszty utrzymania będą obliczone dopiero w styczniu ale wszelkie symulacje wskazują na to, że miesięczny koszt utrzymania mieszkańca domu wyniesie 6400 zł i przy konstruowaniu budżetu miasta na przyszły rok, trzeba zabezpieczyć na to ponad 2 500 000 złotych. Wśród 335 mieszkańców DPS-u jest 36 pleszewian z czego 34 pozostaje na całkowitym utrzymaniu gminy.

Oszczędzają

Z informacji przekazanych radiu Centrum przez dyrektorkę Katarzynę Krawczyk wynika, że i tam szuka się oszczędności na wodzie, prądzie, ogrzewaniu, uczulając mieszkańców i pracowników na zakręcanie kranów z wodą, mądre wietrzenie czy gaszenie świateł. Ale trudno osobom starszym, zwłaszcza leżącym, nie dogrzać pokoju, wyłączyć telewizor, czy nie oddać odzieży do prania – tłumaczy dyrektor Krawczyk.

Dom Pomocy Społecznej w Pleszewie

Czytaj też Domu Pomocy Społecznej czeka na pensjonariuszy