Dzień Godności na skrzydłach muzyki

Avatar photoIrena Kuczyńska1 czerwca 20236min
1.jpg
W Zespole Placówek Specjalnych w Pleszewie świętowano Dzień Godności Osób z Niepełnosprawnością Intelektualną połączony z Dniem Dziecka. Na imprezie królowała muzyka i taniec.

 

Na scenie swoje talenty prezentowali uczniowie wszystkich klas – prawie połowa szkoły – podkreślała z uznaniem Elżbieta Kwiatek – dyrektorka placówki. Na skrzydłach muzyki – pod takim hasłem świętowano Dzień Godności Osób z Niepełnosprawnością Intelektualną.

Rap i pantomima

Dzień Godności rozpoczął się od popisów uczniów szkoły. Był występ zespołu muzycznego złożonego z gitarzystki, perkusisty, nauczyciela, grającego na gitarze i wokalistki. Był rap z udziałem ucznia z porażeniem mózgowym, śpiewał chór piosenkę Marka Grechuty „Ważne są tylko te dni których jeszcze nie znamy”, tańczyły grupy baletowe, teatr „Rupieciarnia” wystawił fragment pantomimy „Upiór w operze”, gdzie na finał zaśpiewała nauczycielka Violetta Kuchta.

Goście

Młodzi artyści mieli okazję wystąpić i zaprezentować swoje talenty nie tylko przed szkolną społecznością ale też przed zaproszonymi gośćmi, wśród których byli dyrektorzy powiatowych placówek: Izabela Mikstacka – Mikuła z ZST, Łucja Kasperska z Liceum im. St. Staszica, Jerzy Wiśniewski z  Zespołu Placówek Opiekuńczych, Roman Paruszewski z Centrum Kształcenia Zawodowego, powiat reprezentowała sekretarz Urszula Balicka, była dyrektorka PCPR-u Grażyna Kaczmarek oraz Danuta Zięba – emerytowana zastępca dyrektora ZPS. Nie zabrakło też mam z Rady Rodziców: Agnieszki Korzeniewskiej, Ewy Juszczak i Beaty Kowalskiej.

Strefa Kopernika

Ten, prawie godzinny występ, to zasługa dzieci a przede wszystkim żmudnej pracy nauczycieli. W jednej z sal urządzono mini planetarium, gdzie panie – Grażyna Szklarz, Arletta Tyrra – Zając i Sławomira Malinowska przybliżyły uczniom postać i dzieło Mikołaja Kopernika w przystępny i ciekawy sposób, tłumacząc „obroty ciał niebieskich”.

Na ściance: Alina Walendowska – psycholog, Mateusz Ruda – zastępca dyrektora i Elżbieta Kwiatek – dyrektorka ZPS
Radość i akceptacja

Nie zabrakło fotobudki, strażaków, którzy umożliwili dzieciakom polewanie wodą z węża strażackiego, były zabawy ruchowe i to co dzieci lubią, czyli malowanie twarzy. Nie zabrakło słodyczy, radości i akceptacji dla każdego.

Bo taka jest społeczność Zespołu Placówek Specjalnych – gdzie najważniejsi są uczniowie a jest ich około 150 w szkole podstawowej i przysposabiającej do zawodu.

Współorganizatorem pikniku  było Stowarzyszenie na Rzecz Osób Niepełnosprawnych „Razem w przyszłość”.

Foto Irena Kuczyńska i Tomasz Gil

W 2021 roku szkoła obchodziła swoje 20 – lecie. O Diamentowych Godach Zespołu Placówek Specjalnych pisałam TUTAJ


Info Pleszew - Irena Kuczyńska - logo


© 2022 – Info Pleszew – Irena Kuczyńska