55 lat pracy Hanny Suchockiej na Uniwersytecie im. A. Mickiewicza

Avatar photoIrena Kuczyńska22 stycznia 202311min
326797404_1112254912793260_415663772574457473_n.jpg
Pleszewianka prof. Hanna Suchocka - pierwsza kobieta premier RP, ambasador Polski w Watykanie w czasie pontyfikatu 3 papieży, obchodziła na Uniwersytecie im. A.  Mickiewicza w Poznaniu jubileusz 55 - lecia pracy naukowej i dydaktycznej.

Wśród licznych gości zgromadzonych w Collegium  Minus, był burmistrz rodzinnego Pleszewa prof. Arkadiusz Ptak i przewodnicząca Rady Miejskiej dr Adela Grala – Kałużna. Wręczyli pleszewiance Honorowego Bogusza 2023.

Z Pleszewa w świat
Kariera naukowa Hanny Suchockiej – wnuczki i córki właścicieli pierwszej polskiej apteki w Pleszewie, rozpoczęła się w pleszewskim liceum, które ukończyła 60 lat temu i po pomyślnie zdanym egzaminie na wydział prawa, została studentką Uniwersytetu im. A. Mickiewicza
Jedyna w historii UAM

Prof. UAM Krzysztof Urbaniak podkreślał, że prof. UAM dr hab. Hanna Suchocka jest jedynym absolwentem uczelni, który był premierem RP. Brała udział we wcielaniu zasad demokratycznego państwa, jest osobą o wyjątkowej wiarygodności.

Święto uniwersytetu

Jubilatka została obdarowana przez UAM ,,Księgą pamiątkową’’  stworzoną pod redakcją rektorki prof. Bogumiły Kaniewskiej prof. Tadeusza Wallasa i prof. UAM Krzysztofa Urbaniaka. Podkreślano, że jej dorobek jest tak duży, że jubileusz jest świętem uczelni a ona jako naukowiec wciąż jest aktywna. Z okazji jej jubileuszu wydana została jubileuszowa księga UAM.

Premier i ambasador

Hanna Suchocka w latach 1992/93 stała na czele rządu RP, była ambasadorem w Watykanie za pontyfikatu 3 papieży,  była szefową Europejskiej Komisji na rzecz Demokracji przez Prawo.

Hanna Suchocka przygotowała ponad sto dokumentów w ramach swej pracy w Komisji Weneckiej. W 2016 roku rząd PiS nie rekomendował jej dalszej działalności w ramach Komisji, na co ta ostatnia zareagowała przyznając jej status honorowej przewodniczącej – podkreślał dziekan wydziału prawa prof. Tomasz Nieborak.

Czytaj: Hanna Suchocka otrzymała misję tworzenia rządu RP

Zasługi uniwersytetu

Prof. Suchocka misję w Watykanie pełniła 12 lat. Sama o sobie mówiła, że była ambasadorem u trzech papieży. Dziś nawiązał do tego prof. Zdzisław Kędzia.

Zanim Jan Paweł II odszedł i zanim papież Benedykt XVI zrezygnował, pani prof. Suchocka jako ambasador RP miała już bardzo mocną, utrwaloną pozycję jako międzynarodowy autorytet w tym układzie – nazwijmy to najogólniej rzecz biorąc – dyplomacji watykańskiej. Bardzo charakterystycznym było, że w konsekwencji dyplomaci akredytowani przy Bramie Spiżowej, nazywali panią prof. Suchocką – „Regina”. To nie jest przypadek, trzeba na to zasłużyć – podkreślał prof. Zdzisław Kędzia.

Jubilatka podkreślała z kolei, że „nie znalazłaby się w tym miejscu, w polityce, gdyby nie przeszła tej szkoły w Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza”.

Czytaj też: Hanna Suchocka odznaczona „za zaangażowanie na rzecz prawa, sprawiedliwości i integracji”

Honorowy Bogusz dla Suchockiej

W uroczystości uczestniczyły elity z świata nauki i polityki. Był obecny Prymas Polski Wojciech Polak i arcybiskup Stanisław Gądecki, był  były rektor UAM pleszewianin prof. Bronisław Marciniak , burmistrz Pleszewa prof. Arkadiusz Ptak i szefowa RM dr Adela Grala – Kałużna.

Czytaj: 100 – lecie niepodległosci z Hanną Suchocką

Wręczyli jej okolicznościowy dyplom i formę przestrzenną  Honorowy  Bogusz 2022 inspirowaną twórczością innego znanego pleszewianina – artysty Mariana Bogusza. 

Czytaj: Bogusz w Pleszewie coraz bardziej znany

Wystawa

W Collegium Minus  znajduje się okolicznościowa  wystawa „Hanna Suchocka. Naukowiec, polityk, ambasador Poznania i Wielkopolski”, przygotowana  przez Muzeum Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza
Foto: Tomasz Nieborak, Przemysław Stanula FB UAM

Info Pleszew - Irena Kuczyńska - logo


© 2022 – Info Pleszew – Irena Kuczyńska