Hanna Suchocka odznaczona za „zaangażowanie na rzecz prawa, sprawiedliwości i integracji”

Avatar photoIrena Kuczyńska27 stycznia 20225min
DSC057410-1280x1920.jpg

Kolejne wyróżnienie dla pochodzącej z Pleszewa Hanny Suchockiej – premier rządu RP w latach 1992/93, wieloletniej ambasador RP przy Stolicy Apostolskiej, profesor Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu.

W tych dniach została odznaczona Nagrodą im. Klausa Hemmerlego w Akwizgranie. Jury Nagrody wyróżniło pierwszą polską kobietę – szefa rządu za jej „zaangażowanie na rzecz prawa, sprawiedliwości i integracji” oraz za „budowanie mostów pojednania polsko-niemieckiego”.

Przyznawana co dwa lata nagroda Ruchu Focolari ma na celu wyróżnienie „osób, budujących mosty dialogu między Kościołami, religiami i światopoglądami”. Pierwszym laureatem był w 2004 Ernst Ludwig Ehrlich (1921-2007) – niemiecko-szwajcarski Żyd, historyk, zaangażowany przez wiele lat w dialog chrześcijańsko-żydowski.

W 2010 Nagrodę otrzymał biskup-senior diecezji opolskiej abp Alfons Nossol, a dwa lata przed nim – patriarcha Konstantynopola Bartłomiej. Hanna Suchocka jest dziesiątą osobą wyróżnioną z kolei i trzecią kobietą – zdobywczynią tego wyróżnienia.

Z powodu pandemii wręczenie nagrody, które miało się odbyć 28 stycznia w katedrze w Akwizgranie, przesunięto.

Warto przypomnieć, że w 2020 roku Hanna Suchocka została laureatką Nagrody Jana Nowaka-Jeziorańskiego m.in. za „owocny udział w stworzeniu fundamentów III Rzeczypospolitej”.

Otrzymała też Medal Homini Vere Academico Uniwersytetu im. A. Mickiewicza w Poznaniu w dowód uznania za imponujący dorobek naukowy i dydaktyczny.

Hannę Suchocką – wychowankę pleszewskiej Jedynki i pleszewskiego liceum – która zdobyła tak wiele i doszła tak wysoko, w rodzinnym mieście uhonorowano tytułem Zasłużonej dla Rozwoju Miasta i Gminy oraz statuetką Artura Szenica, najwyższym odznaczeniem powiatu pleszewskiego.

Hanna Suchocka ze statuetką Artura Szenica foto Starostwo Powiatowe w Pleszewie
Hanna Suchocka na odsłonięciu tablicy bohaterów 1918/1919 roku w Pleszewie 13 listopada 2018 roku

Malkontentom, których nawet w rodzinnym mieście pani premier nie brakuje, trzeba przypomnieć, że to ona, będąc premierem, znalazła inwestora strategicznego dla fabryki Famot, dzięki czemu firma się rozwija i daje pracę pleszewianom.

Famot pleszewski pełen nowych wyzwań

Spotkanie pleszewian w Poznaniu

Prof. Andrzej Gulczynski, prof. Bronisław Marciniak, prof. Hanna Suchocka foto Irena Kuczyńska
W Muzeum Regionalnym w Pleszewie podczas wernisażu wystawy „Rodzina Suchockich”
Na spotkaniu w Poznaniu w Poznańskim Towarzystwie Przyjaciół Nauk

Czytaj też: 100 lecie odzyskania niepodległości z Hanną Suchocką

Spotkanie z pleszewianami z okazji 25 – lecia samorządności w Pleszewie

Czytaj też:

Czytaj też: Nagroda dla Suchockiej


Info Pleszew - Irena Kuczyńska - logo


© 2022 – Info Pleszew – Irena Kuczyńska