„I co tam znowu?” – rozpoczęły się próby kolejnego spektaklu w wykonaniu aktorów – amatorów

Avatar photoIrena Kuczyńska6 grudnia 20234min
IMG_3343-1280x853.jpg
Grupa teatralna z Gołuchowa  rozpoczęła prace nad spektaklem o życiu zamkowej służby w pałacu Czartoryskich. Scenariusz obyczajowego komediodramatu "I co tam znowu?" napisze Małgorzata Chojnacka, jej mąż Marek Chojnacki, wyreżyseruje. Wystawili  już z zespołem z Gołuchowa dwa spektakle.

 

Do tej pory aktorzy – amatorzy z Gołuchowskiego Centrum Kultury „Zamek” wystawili dwa spektakle „Pan_na Gołuchowie” , za który właśnie otrzymali nagrodę w konkursie Marszałka Województwa Wielkopolskiego.

Czytaj: W Gołuchowie wystawią komedię kontuszową poetki z Marszewa

Czytaj: Aktorzy amatorzy z nagrodą za spektakl „Pan_na Gołuchowie”

W ubiegłym roku wystawili komedię kryminalną z lat 20. „Gołuchowskie tango”.
Czytaj: Gołuchowskie tango – duchy zabiły pana Żorża

 

Oba spektakle nawiązują do Gołuchowa – pierwszy  był wystawiony na dziedzińcu Zamku, drugi na dziedzińcu przy Oficynie, gdzie Czartoryscy mieszkali. Ostatnie słowa w tym przedstawieniu wypowiedziała pokojówka Bernadeta. Chodzi o  „I co tam znowu”. Właśnie te cztery słowa stały się inspiracją do kolejnego spektaklu.

. Bohaterami  będzie dworska służba, pokojówki, lokaje, ogrodnicy, którzy u państwa  Czartoryskich pracowali. O tym, jak te oba światy się stykały i przenikały. Inspirację do scenariusza Anna i Marek Chojnaccy czerpią od gołuchowian zainteresowanych lokalną historią m.in. Stefanii Michockiej, Agnieszki Słupianek – Winkowskiej, Romana Bednarka czy Wojciecha Pawlaka.

Zdjęcie ze zbiorów Romana Bednarka – służące u Czartoryskich

W spektaklu wystąpią aktorzy grający w dwóch poprzednich, ale też nowi – mówi Patrycja Walerowicz-Wojtkowiak, dyrektorka GCK w Gołuchowie, która 3 lata temu wymyśliła eksperyment teatralny „Pan_na Gołuchowie”, nie podejrzewając, że przerodzi się on w międzypokoleniową przygodę teatralną.

Pierwsza próba

Próby do przedstawienia rozpoczęły się w końcu listopada. Potrwają do wiosny. Na początku lata n a pewno zostaniemy zaproszeni na przedstawienie. Ma być inaczej  niż do tej pory –  zapowiada dyrektorka GCK.

Po raz kolejny z aktorami – amatorami pracować będą Małgorzata i Marek Chojnaccy. Ona jest kulturoznawczynią, autorką programów edukacyjnych z zakresu sztuki, realizatorką projektów edukacyjnych. On to doktor nauk humanistycznych, nauczyciel akademicki, który m.in. prowadzi laboratoria „Scenopisarstwo w kulturze audiowizualnej” oraz „Reżyserię widowisk tematycznych” na Wydziale Antropologii i Kulturoznawstwa UAM.

Aktorzy amatorzy, twórcy scenariusza…

Info Pleszew - Irena Kuczyńska - logo


© 2022 – Info Pleszew – Irena Kuczyńska