Inkubator mieszkaniowy dla młodych po pleszewsku

Irena Kuczyńska24 kwietnia 20233min
Władze Pleszewa mają pomysł na zagospodarowanie placu po wyburzonym budynku przy ulicy Kilińskiego.
342397773_1659794931107877_1631012930280930072_n.jpg
Na pustym placu ma  powstać inkubator mieszkaniowy z niskim czynszem dla osób do 30. roku życia. Informacja, która pojawiła się na profilu burmistrza Pleszewa  TUTAJ wywołała liczne komentarze przeciwników ale i zwolenników inicjatywy.
Niski czynsz przez 5 lat
Pomysł nowatorski, wierzę, że będzie skuteczny i pozwoli zatrzymać młodych w Pleszewie i dać szansę na samodzielne życie i założenie rodziny – pisze burmistrz Arkadiusz Ptak. Dodaje, że preferencyjny czynsz będą najemcy płacić przez 5 lat. Potem albo zostaną w mieszkaniach i już będą płacić czynsz komercyjny albo – gdy będą bardziej stabilni na rynku pracy, zwolnią lokale dla kolejnych młodych osób, które dopiero startują.
Za i przeciw
Informacja o tym, że miasto planuje inkubator mieszkaniowy wywołała lawinę komentarzy, wśród których przeważają te o braku miejsc pracy dla młodych w Pleszewie, co zdaniem wielu, jest większym problemem niż mieszkanie. Inni uważają, że młodzi myślą o budowie własnych domów a nie o tanim wynajmie, więc może lepiej przeznaczyć ten plac na parking.  Ale są też osoby, których zdaniem, lepsze jest mieszkanie w inkubatorze niż na drogim wynajmie, zaś 5 lat wystarczy na ukończenie zaocznych studiów i zdobycie lepszej pracy chociażby zdalnej.
W sferze projektu
Na razie pomysł na inkubator mieszkaniowy z niskim czynszem dla młodych w Pleszewie jest w sferze projektu. Ale miasto będzie szukać pieniędzy na jego realizację – mówi rzeczniczka UMiG w Pleszewie Anna Bogacz.
Czytaj też: