Jubileuszowy koncert Marii Rutkowskiej i Renaty Pawelec

Irena Kuczyńska7 listopada 202111min
Niezwykły koncert odbył się w Sali Koncertowej Państwowej Szkoły Muzycznej im. Wojciecha Kilara w Pleszewie. Jubileusz pracy w szkole obchodziły dwie nauczycielki: Renata Pawelec i Maria Rutkowska.
Panie-grajazx.jpg

W sobotni wieczór w Sali Koncertowej królowały skrzypce i fortepian. Grały nauczycielki oraz ich uczniowie i uczennice. Na widowni zasiedli obecni i dawni
uczniowie Renaty Pawelec i Marii Rutkowskiej.

W ciągu 15 lat w świat skrzypiec i fortepianu panie wprowadziły wielu młodych mieszkańców Pleszewa i okolicy.

Renata Pawelec i Maria Rutkowska

Jubileuszowy konkurs prowadziła absolwentka szkoły Martyna Sokowicz. A rozpoczął się on “od Bacha” czyli III sonaty E-dur BWV 1016 składającej się z 4 części Jana Sebastiana Bacha, którą razem wykonały jubilatki.

Martyna Sokowicz

Potem pierwszoklasiści – Lena Zawodna z klasy Renaty Pawelec zagrała na skrzypcach miniaturę dziecięcą Antoniego Cofalika pt. “Miś z laleczką”. Zaś Piotr Sikora z klasy Marii Rutkowskiej zaprezentował  na fortepianie utwór “Złota trąbka” Johna Blake’a.

Lena Zawodna i Maria Rutkowska
Piotr Sikora

Dla Lenki i Piotrusia był to pierwszy koncert, na pewno bardzo emocjonujący ale obie Panie nauczycielki mają nadzieję, że sprawił im dużo radości i zapadnie w pamięci – podkreślała Martyna Sokowicz.

Aleksandra Dudkowiak

Potem był czas najstarszych uczniów:  Aleksandra Dudkowiak zagrała na fortepianie “Dwa preludia” Wojciecha Kilara, zaś  Aleksandra Gmyrek na skrzypcach – “Kujawiaka” Henryka Wieniawskiego.

Aleksandra Gmyrek i akompaniująca Maria Rutkowska

Prowadząca koncert Martyna Sokowicz podkreśliła, że obie nauczycielki mają w swoim dorobku pedagogicznym imponującą liczbę konkursów, w których uczestniczyli ich uczniowie.

 Uczennice i uczniowie  klasy skrzypiec Renaty Pawelec, przy akompaniamencie pianistki Marii Rutkowskiej, zdobyli blisko 60 nagród na konkursach międzynarodowych, ogólnopolskich i międzyszkolnych.

Wśród nich jest  Aleksandra Zagrodnicka – absolwentka klasy skrzypiec w roku 2015, aktualnie studentka Akademii Muzycznej im. I.J. Paderewskiego w Poznaniu. W duecie z Karolem Pilarskim – absolwentem klasy fortepianu Marii Rutkowskiej, wykonali walca, którego skomponował Karol.

Aleksandra Zagrodnicka i Karol Pilarski
Renata Pawelec i Maria Rutkowska

Podczas koncertu był czas na przypomnienie kariery zawodowo – pedagogicznej obu nauczycielek. Tego, co w ciągu 15 lat osiągnęły. A startowały w pleszewskiej szkole muzycznej razem.

Renata Pawelec

Renata Pawelec  to absolwentka Akademii Muzycznej im. Karola Lipińskiego we Wrocławiu oraz Hochschule für Musik und Theater Rostock w Niemczech. Stypendystka programu Erasmus m.in. na Akademii Muzycznej w Enschede w Holandii.

Od lat prowadzi aktywną działalność kameralną i orkiestrową. Koncertowała na
4 kontynentach. Laureatka nagrody miasta Kalisza w dziedzinie działalności artystycznej i upowszechniania kultury.

Współpracowała z orkiestrą Sinfonia Varsovia, legendą polskiej wiolinistyki
prof. Wandą Wiłkomirską czy z koncertmistrzami takich orkiestr, jak m.in.: Concert Gebouw w Amsterdamie, Beethovenhalle w Bonn, Filharmonii Berlińskiej. Renata Pawelec związana jest z Filharmonią Sudecką w Wałbrzychu, a także prowadzi klasę skrzypiec w PSM.

Maria Rutkowska edukuje, akompaniuje i koncertuje

Maria Rutkowska jest pleszewianką, absolwentką Akademii Muzycznej im. I. J. Paderewskiego w Poznaniu. Posiada tytuł doktora sztuk muzycznych.
Jej najważniejsze osiągnięcia to: II nagroda na Międzynarodowym Konkursie Pianistycznym “Anemos” w Rzymie, III nagroda na Międzynarodowym Konkursie Pianistycznym im. Miłosza Magina w Paryżu oraz łącznie 16 wyróżnień na konkursach krajowych i międzynarodowych, które uzyskała jako pianista akompaniator.

Uhonorowana przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego odznaką honorową “Zasłużony dla Kultury Polskiej”. Trzykrotnie otrzymała nagrodę rektora Akademii Muzycznej w Poznaniu.

Odznaczona również Brązowym Medalem za Długoletnią Służbę przez prezydenta RP. Z rąk burmistrza Arkadiusz Ptaka otrzymała tytuł Mecenasa Pleszewskiej Kultury.

Na koniec wystąpiły jubilatki – mistrzynie tego co robią: Renata Pawelec i Maria Rutkowska. Zagrały Sonatę da Camera Grażyny Bacewicz składającą się z 5 części:   Icz Largo, II Allegro, III Tempo di menuetto, IV Andante, V Gigue.

Kiedy ucichły pierwsze oklaski, panie odebrały pierwsze bukiety kwiatów, okazało się, że to nie koniec. Uczestnicy koncertu mieli dla gości niespodziankę. W duetach – nauczycielki, Karol i Adrianna oraz Aleksandra Dudkowiak i Aleksandra Gmyrek zagrali Julesa Masseneta – “Medytacje z opery Thais” – transkrypcję na skrzypce i fortepian…

Ostatni – wspólnie wykonany utwór

… czym zachwycili uczestników jubileuszowego koncertu. Rzęsistym i brawami, na stojąco, nagrodzono wykonawców.

Były kwiaty dla jubilatek i dla ich uczniów. Na scenę zaproszono też Lenę Zawodną i Piotra Sikorę, gdzie nauczycielki wręczyły im pamiątkowe dyplomy “do powieszenia nad łóżkiem” – jak to ujęła Maria Rutkowska.

No i stylizacje pań się podobały. Co podkreślali uczestnicy koncertu.

Zdjęcia Agawa Pe i Roman Kazimierz Urbaniak