Kaliszowi nie oddadzą

Avatar photoIrena Kuczyńska13 lutego 20182min
Rada-Powiatu-Pleszewskiego-czolo.jpg

Rada Powiatu Pleszewskiego kategorycznie odrzuca projekt władz Kalisza zmierzający do poszerzenia granic administracyjnych miasta – kosztem sąsiadujących gmin.

Uważamy, że „Kalisz może być dobrze prosperującym miastem, ale jego potencjał i ranga nie mogą opierać się na krzywdzie i zawłaszczeniu dorobku innych gmin” – czytamy w uchwale Rady Powiatu Pleszewskiego.

Zdaniem radnych powiatu pleszewskiego uchwała Rady Miejskiej Kalisza w sprawie zmiany granic administracyjnych miasta oraz przeprowadzenia konsultacji z mieszkańcami zmierza do rozparcelowania terenów 6 gmin z 3 sąsiednich powiatów.

„Takie działania są szkodliwe, burzą utrwalony porządek administracyjno-terytorialny i tradycyjne więzi społeczne mieszkańców, naruszają ideę samorządności oraz zasady dobrego sąsiedztwa”.

W przypadku powiatu pleszewskiego chodzi o przejęcie części Kościelnej Wsi (sołectwa I) w gminie Gołuchów, co zdaniem radnych „oznaczałoby zachwianie równowagi organizacyjno – ekonomicznej gminy, spadek jej atrakcyjności inwestycyjnej i potencjału demograficznego”.

„Kalisz swoje plany rozwoju chce oprzeć o dorobek sąsiadów. Jest to droga na skróty. Za wszelką cenę – kosztem sąsiednich gmin – zamierza osiągnąć prestiż, lepszą pozycję biznesową i potencjał ludnościowy. My się na to nie zgadzamy – nawet kawałka Kościelnej Wsi nie oddamy” – podkreślają radni w uchwale.

Źródło: http://www.rc.fm/news/pleszew-kaliszowi-nie-oddadza.html


Info Pleszew - Irena Kuczyńska - logo


© 2022 – Info Pleszew – Irena Kuczyńska