Kanapki dla seniora

Avatar photoIrena Kuczyńska2 lutego 20186min
Mirosław-Maruszewski.jpg

Stowarzyszenie Mieszkańcom Gminy Gołuchów stara się o fundusze na kolejną edycję projektu „Śniadanie dla seniora”, podczas którego ponad 100 mieszkańców gminy otrzymywało przez 9 miesięcy do rąk własnych śniadanie.

Śniadanie, złożone z obłożonego wędliną lub serem chleba, wzbogacone jogurtem czy jabłkiem, przygotowywały panie z „Zajadalni” czyli Wielobranżowej Spółdzielni „A-Z” w Szkudli. One też śniadanie seniorom w całej gminie dostarczały.

Przygotowanie kanapek
Gotowe do rozwiezienia

Pieniądze na jedzenie pochodziły w 81 % z projektu ministerialnego ASOS napisanego przez Stowarzyszenie Mieszkańcom Gminy Gołuchów, który przewiduje działania na rzecz seniorów, 19% to wolontariat.

Kanapki dostarczano osobom po sześćdziesiątce, mało sprawnym, samotnym, niekoniecznie podopiecznym MOPS-u. Zdarzały się osoby, które przez kilka godzin dziennie przebywają same, bo ich bliscy mieszkający z nimi pracują.

Ale były też osoby, które po usamodzielnieniu się dzieci, mieszkają same. I taka wizyta „pani ze śniadankiem”Przy okazji pytano o zdrowie i samopoczucie – bo taka jest idea projektu „Śniadanie dla seniora” – powiedział radiu Centrum prezes Stowarzyszenia Mirosław Maruszewski.

Prezes dodał, że seniorzy mieli możliwość wyboru np. pieczywa ciemnego i dietetycznej wędliny, jeśli byli na diecie. Niektóre osoby odmawiały przyjęcia śniadania. Mówiły, że obowiązek codziennego wyjścia do sklepu po bułkę czy serek do sklepu, zmusza ich do aktywności.

Ale byli też tacy, którzy dowiezione przez panie z „Zajadalni” śniadanko, dzieliły sobie na dwa posiłki.  Kiedy po dziewięciu miesiącach projekt się skończył, seniorzy pytali, czy się to powtórzy.

Mirosław Maruszewski mówi, że raczej tak, bo Stowarzyszenie napisało wniosek na kolejną edycję projektu. „Śniadanie dla seniora”. Młodzi mają 500+, starsi mają małe emerytury, choroby i żadnego wsparcia, stąd pomysł na „śniadanie” – podkreśla Maruszewski.

Jako pracownik socjalny Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej w Gołuchowie, wie doskonale, która grupa wiekowa najbardziej potrzebuje wsparcia a grupa osób po sześćdziesiątce wciąż wzrasta.

W ramach projektu opiewającego na 196 360 zł było wykonanie i dystrybucja 1000 pudełek życia dla osób po siedemdziesiątce. A jest ich w gminie Gołuchów ponad 1000. Panie z „Zajadalni” pudełka przy okazji dowoziły. Można je też odbierać w Urzędzie Gminy Gołuchów w USC.

  Pudełko życia

Stowarzyszenie Mieszkańcom Gminy Gołuchów utworzono między innymi po to, aby wspierać działalność Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej w zakresie pozyskiwania środków w ministerialnych grantów.

Stowarzyszenie powołało też wspomnianą już Wielobranżową Spółdzielnię „A-Z” w Szkudli. „Zajadalnia” przygotowuje obiady do wszystkich szkół w gminie Gołuchów (oprócz gołuchowskiej szkoły, która ma stołówkę) a w ub. roku wolontariacko weszły w realizację projektu „Śniadanie dla seniora”.

Prezes Maruszewski jest wdzięczny „dziewczynom, za to, że przy tylu obowiązkach, podjęły się robienia kanapek i rozważenia ich po całej gminie”.

Stowarzyszenie przejęło też  we wrześniu 2003 roku, prowadzenie Warsztatów Terapii Zajęciowej w Kucharach. Mirosław Maruszewski podkreśla dużą rolę wiceprezesa Marcina Ferenca – kierownika gołuchowskiego GOPS-u.

Mirosław Maruszewski - prezes Stowarzyszenia Mieszkańcom Gminy Gołuchów

Działamy wspólnie GOPS i Stowarzyszenie i wynikają z tego same pozytywne akcje, jak np. ta z „Śniadaniem dla seniora” – mówi Mirosław Maruszewski.

 

Źródłohttp://www.rc.fm/news/pleszew-kanapki-dla-seniora.html


Info Pleszew - Irena Kuczyńska - logo


© 2022 – Info Pleszew – Irena Kuczyńska