Kobiety w radach i na urzędach

Avatar photoIrena Kuczyńska8 marca 20213min
Kobiety.jpg

Zaledwie co trzeci radny w powiecie, miastach oraz gminach powiatu pleszewskiego jest kobietą. Najwięcej pań radnych jest w Radzie Miejskiej Gminy Chocz. Żadnej pani nie ma w Radzie Gminy Gizałki. Po raz pierwszy, od początku tej kadencji, w ratuszu pleszewskim pracuje pani wiceburmistrz (zdjęcie Izabeli Świątek niżej) , od kilku kadencji panią wiceburmistrz ma Dobrzyca….

W całym powiecie pleszewskim pracuje 105 radnych. W tym jest 35 kobiet. Najwięcej pań – bo aż 10 na 15 radnych zasiada w Radzie Miejskiej Gminy Chocz. Także funkcję przewodniczej rady wywalczyła sobie w Choczu kobieta.

W Radzie Miejskiej w Pleszewie również większość stanowią panie. Jest ich 11, panów jest 10. Funkcję przewodniczącej powierzono kobiecie.

Na drugim biegunie lokuje się gmina Gizałki, gdzie do Rady Gminy, po wyborach w 2018 roku, nie weszła żadna kobieta.Tylko po trzy panie zasiadają w 15 – osobowych radach w Dobrzycy i w Gołuchowie. W gminie Czermin pań jest 6 na 15 radnych.

W Radzie Powiatu też przeważają panowie, wśród 19 radnych są tylko dwie kobiety. Żadna z pań nie ma funkcji w Zarządzie Powiatu ani w prezydium. Starostą powiatu pleszewskiego jest mężczyzna, wicestarostą i skarbnikiem też są panowie. Tylko funkcję sekretarza sprawuje kobieta. Podobnie jest we wszystkich samorządach gmin i w mieście Pleszewie.

Mamy na terenie powiatu pleszewskiego dwie panie wiceburmistrzynie. Po zmianie na stanowisku burmistrza w Pleszewie, jedną z wice została kobieta.  Od dobrych kilku lat funkcjonuje pani wiceburmistrz w Dobrzycy (zdjęcie Ewy Wasielewskiej niżej), nota bene żona pleszewskiego starosty. Ale była ona zastępcą burmistrza Dobrzycy zanim jej mąż został starostą powiatu pleszewskiego.

Radio Centrum Panie w radach


Info Pleszew - Irena Kuczyńska - logo


© 2022 – Info Pleszew – Irena Kuczyńska