Książki z biblioteki z dostawą do domu

Irena Kuczyńska20 lipca 20212min
Biblioteka Publiczna MiG w Pleszewie uruchamia nową usługę biblioteczną skierowaną do osób, które z różnych przyczyn mają trudność z dotarciem do siedziby placówki przy ul. Kolejowej w dawnym budynku dworca. Do ich domów dotrze Rowerowy EKO Kurier czyli bibliotekarka na rowerze, która zadba o dostarczenie czytelnikom wybranych książek i o ich odbiór w uzgodnionym terminie.
Rower-2.jpg

Z usług Rowerowego EKO Kuriera mogą korzystać nie tylko osoby powyżej 70. roku życia bądź te, które z racji przewlekłej choroby mają problemy z poruszaniem się. EKO Kurier dowiezie książki także osobom, którym dotarcie do biblioteki utrudnia np. złamana noga. Wystarczy zadzwonić pod numer 730 308 504 lub skontaktować się za pośrednictwem bibliotecznego Messengera.

Wtedy jedna z trzech bibliotekarek: Magdalena Jędraszak, Anna Ciesiółka lub Paulina Marciniak wskoczy na rower i dostarczy mieszkańcom Pleszewa książki zamówione za pomocą poczty elektronicznej lub wyszukane i zarezerwowane w internetowym katalogu bibliotecznym.

Ale z usługi mogą skorzystać też osoby, które nie były jeszcze w bibliotece, nie opuszczają swojego mieszkania i chciałyby przygodę z książką dopiero zacząć. Wtedy bibliotekarki doradzą, podpowiedzą, dostarczą książki pod wskazany adres, na miejscu założą kartę czytelnika a w umówionym terminie po książki przeczytane wrócą i dowiozą kolejne.

Anna Ciesiółka

W najbliższych dniach, w miejscach gdzie często bywają seniorzy m.in. w przychodniach, pojawią się ulotki promujące Rowerowego EKO Kuriera, tak żeby osoby które nie mają kont na Facebooku czy Instagramie, także o nowej usłudze bibliotecznej się dowiedziały – zapewniła radio Centrum dyrektorka pleszewskiej książnicy Zuzanna Musielak – Rybak. Bibliotekarki – kurierki posiadają identyfikatory, legitymacje, są ubrane w pomarańczowe kamizelki z logotypem biblioteki. Są z daleka widoczne, można je spokojnie wpuścić do mieszkania.

Książki dowożone będą na terenie Pleszewa w dogodnym dla czytelników terminie – oczywiście, o ile będą pozwalać na to warunki atmosferyczne.