Michał Karalus z nominacją

Avatar photoIrena Kuczyńska18 marca 20192min
Karalus.jpg

Michał Karalus – były pleszewski starosta, twórca i pierwszy dyrektor Muzeum Ziemiaństwa w Dobrzycy został nominowany do tytułu Honorowy Obywatel Gminy Dobrzyca

Decyzję o przyznaniu tytułu podejmie Rada Miejska Gminy Dobrzyca po 30 czerwca, kiedy upłynie termin zgłaszania nominacji.

Wniosek o nadanie Michałowi Karalusowi honorowego tytułu podpisało 8 dobrzyckich radnych. Uwzględnia on zasługi nominowanego dla społeczności dobrzyckiej, zwłaszcza prace na rzecz Muzeum Ziemiaństwa, które tak naprawdę Michał Karalus stworzył.

Kiedy w 1988 roku zaczynał pracę w Dobrzycy, obiekt był opuszczony, trzeba było go wyremontować i stworzyć koncepcję (także prawną) funkcjonowania.


1997 foto Michał Karalus


Foto Roweromaniak wielkopolski

Karalus przywrócił w Dobrzycy (i nie tylko) pamięć o premierze Stanisławie Mikołajczyku, wywodzącym się z tych stron.To on wymyśli Zaduszki Mikołajczykowskie i  Bieg Mikołajczykowski.

Współtworzył „Notatki Dobrzyckie”. Działał na rzecz rozwoju gminy Dobrzyca jako starosta pleszewski, promując miasteczko.

Mimo iż, od lat mieszka w gminie Pleszew, „ma sentyment do Dobrzycy, gdzie zostawił kawałek życia i serca” – o czym zapewnił radio Centrum.

Wśród 20 Honorowych Obywateli Gminy Dobrzyca jest długoletni wójt Zdzisław Woźniak i prezes RKS Nowy Świat – Stanisław Królik.

W marcu 2014 roku Michał Karalus został nominowany przez Czytelników „Gazety Pleszewskiej” w plebiscycie „Osobowości 25 – lecia”. W tym linku znajdziecie artykuł Michał Karalus

 

 


Info Pleszew - Irena Kuczyńska - logo


© 2022 – Info Pleszew – Irena Kuczyńska