Miłośnicy rozpoczęli kampanię wyborczą

Irena Kuczyńska20 września 20189min
Kandydaci-do-Rady-Miejskiej-w-Pleszewie-czolo.jpg

Konwencja Miłośników Ziemi Pleszewskiej miała rozmach. Wszystkie miejsca w sali kina “Hel” były zajęte. Przybyli na konwencję nie tylko kandydaci na radnych miejskich oraz radnych powiatowych ale także ich bliscy.

W pierwszym rzędzie wraz z żoną i synkiem siedział jeden z głównych bohaterów dnia – Arkadiusz Ptak – kandydat Miłośników Ziemi Pleszewskiej na burmistrza Miasta i Gminy Pleszew.

Obok burmistrz Marian Adamek, który przez 21 lat rządził w Pleszewie i gminie. I to on jako pierwszy został zaproszony na scenę, aby podsumować swoją działalność, ze szczególnym uwzględnieniem ostatniej kadencji, podczas której bardzo zmienił się Pleszew. Burmistrz mówił m.in. o blokach na Maliniu, o przebudowie Starego Targowiska, Placu Powstańców Wielkopolskich, rewitalizacji dworca kolejowego… Do epoki Mariana Adamka jeszcze na blogu wrócę.  Obserwowałam działalność samorządów od 1990 roku…

Wywołany przez prowadzącego na scenę Arkadiusz Ptak podkreślił z uznaniem, “że Marian miał zawsze wszystko przemyślane, ułożone, zaplanowane w szczegółach, a do problemów, które wynikły na sesji, wracało się do rozpoczęcia kolejnej sesji”.

Marian Adamek otrzymał od swojego zastępcy (następcy?) bukiet kwiatów, ale zaznaczył, że z polityką nie kończy. Będzie się ubiegać o mandat radnego powiatowego. Dodał, że samorząd powiatowy jest młodszym bratem samorządu miejskiego  ale ma mniejszy dochód i należy się wzajemnie wspierać, co w przypadku Pleszewa się dzieje, bo np. do remontu dróg i chodników powiatowych, miasto się dokłada.

Potem przyszedł czas na Arkadiusza Ptaka, który zaprezentował swój plan rozwoju miasta i gminy Pleszew na najbliższe lata. Mówił o komunikacji, do której gminy oraz powiat dokładają rocznie 9 milionów złotych i tego nie widać, bo ludzie są niezadowoleni, nie mogąc ze swoich mniejszych miejscowości dotrzeć do miasta np. do lekarza czy do urzędu. Podobnie jest z młodzieżą, która nie zawsze ma czym dojechać do pleszewskich szkół.

Reorganizacja komunikacji to priorytet zarówno dla kandydata na burmistrza Arkadiusza Ptaka, jak i dla Mariana Adamka – jeśli uda mu się zdobyć mandat radnego powiatowego.

Dla Ptaka ważna jest  budowa  mieszkań pod wynajem. Nie wszyscy przecież chcą albo mogą mieć mieszkanie własne. Kandydat na burmistrza planuje zbudowanie około 100 lokali pod wynajem o dobrym standardzie.

Nie będę cytować wszystkich planów wyborczych Arkadiusza Ptaka, bo do każdego gospodarstwa domowego w Pleszewie i gminie trafi wkrótce ulotka – broszura z dokładnym programem wyborczym, która umożliwi rozliczenie go (jeśli oczywiście wygra wybory) z obietnic wyborczych.

Ale dodam zieleń, której jest w Pleszewie (w śródmieściu mało). Arkadiusz Ptak chce w ciągu 5 lat posadzić 1000 drzew, w tym także na głównych ulicach w śródmieściu. Zagospodaruje na skwery tereny przy torze kolejki.

I jeszcze jedno, co zapamiętałam z konwencji – to przywrócenie pamięci o artyście Marianie Boguszu – urodzonym i wychowanym w Pleszewie – uczniu naszego pleszewskiego liceum, którego “blachy” znane i eksponowane są na wystawach w Polsce, w Berlinie, a Pleszew ich nie zna.

Pod muzeum im. M. Bogusza zostanie zagospodarowana piękna, obrośnięta dzikim winem, kamienica na dziedzińcu Muzeum Regionalnego.

Nie obyło się bez podziękowań i kwiatów. Bukiet otrzymał Marian Adamek. Wręczył go aktualny przewodniczący rady miejskiej  Olgierd Wajsnis,  jedynka na liście “Miłośników” z gminy Pleszew do rady miejskiej.

W konwencji uczestniczył pierwszy szef  i twórca Towarzystwa Miłośników Ziemi Pleszewskiej, długoletni przewodniczący Rady Miejskiej  Mieczysław Kołtuniewski. Z szacunkiem wymieniono jego nazwisko. Widać było, że starszy pan jest zadowolony.

Od lewej Mieczysław Kołtuniewski

Swoje ostatnie 5 minut miał radny z Kuczkowa Marian Suska. 20 lat był radnym, teraz zakończył swoją działalność. Nie kandyduje. Stwierdził, że nadal będzie działać społecznie, ale już nie tak aktywnie w radzie. Chce ustąpić miejsca młodszym. Otrzymał bukiet kwiatów i brawa. Ode mnie też.

Potem przyszedł czas na prezentację kandydatów na radnych. Kolejno prezentowano wszystkich i zapraszano na scenę.

Kandydaci na radnych z gminy Pleszew do rady miejskiej Kandydaci do rady miejskiej  Kandydaci do rady miejskiej Kandydaci do rady powiatu z miasta i gminy Pleszew Kandydaci do rady powiatu z gminy Gołuchów Kandydaci do rady powiatu z gmin: Czermin, Chocz, Gizałki.

A oto zdjęcia widowni, gdzie siedzieli kandydaci z rodzinami i znajomymi. Zdjęcia Piotr Fehler - z Gazety Pleszewskiej.
      

Podczas gdy w kinie “Hel” trwała konwencja wyborcza Miłośników Ziemi Pleszewskiej, na portalu społecznościowym pojawiło się nazwisko kolejnego kandydata na burmistrza Pleszewa. Swój start w wyborach  ogłosił na Facebooku  Zdzisław Gorzeliński – kandydat na burmistrza z Koalicji Obywatelskiej. Wiadomo tylko, że chce “po nowemu spojrzeć na Pleszew”.

Źródło:http://www.rc.fm/news/pleszew-po-nowemu-na-pleszew.html