Młode żubry na 45. urodziny Pokazowej Zagrody Zwierząt w Gołuchowie

Irena Kuczyńska20 czerwca 20224min
W Pokazowej Zagrodzie Zwierząt w Gołuchowie przyszły na świat dwa młode żubry. Byczek jest synem Pogaja i Podusty, krówka córką Pogaja i Poinsecji II.
285726619_728314411715249_8694155442021506468_n.jpg

W ciągu 45 lat w gołuchowskiej zagrodzie urodziło się 106 młodych żubrów. Do nadawania imion zwierzętom zapraszani są miłośnicy królewskich zwierząt. Tak też będzie tym razem. Bo fanów żubry gołuchowskie mają wielu.

Czytaj:  Pomiłek i Pocieszek już nie są bezimienne

 

Żubry
Plantor i Podkówka

Pierwsze żubry przyjechały do Gołuchowa w kwietniu 1977 roku. Chodziło o odbudowanie populacji żubrów w Polsce ale też o promocję  Ośrodka Kultury Leśnej w Gołuchowie.  Początek stadu dał, ważący ponad tonę, byk Plantor ze Smardzewic i trzy żubrzyce – Polana i Ponta z Pszczyny oraz Polina z Białowieży.

Zubry
Żubry

Jedna z nich była cielna i już wkrótce w Pokazowej Zagrodzie Żubrów,  przyszła na świat Podkówka – takie imię dano krówce na szczęście. W ciągu 45 lat w Gołuchowie hodowano 121 żubrów, w tym 106 tu się urodziło. Z  biegiem czasu przybyło innych zwierząt, co wpłynęło na zmianę nazwy na Pokazową Zagrodę Zwierząt.

Żubry – zdjęcie archiwalne
Polina za Podborka

Aktualnie gołuchowskie stado liczy 7 zwierząt. W tym jest byk Pogaj – ojciec dwóch żubrzych niemowlaków, na razie bezimiennych. Jego dwie partnerki – matki żuberków – Podusta i Poinsecja II, trzyletni Podborek, który już nabiera dojrzałości płciowej i niebawem pojedzie do Białowieży a na jego miejsce przyjedzie krówka Potela o dalszym kodzie genetycznym – podkreśla Tomasz Rakowski – kierownik działu parkowego Ośrodka Kultury Leśnej w Gołuchowie. Jest jeszcze byczek Porest, który przyszedł na świat w Gołuchowie rok temu TUTAJ. Żubry mają się dobrze i stanowią jedną z atrakcji powiatu pleszewskiego.

Imiona z konkursu

Niebawem będzie ogłoszony konkurs na imiona dla żubrzych niemowlaków. Ale już można je oglądać i podglądać w Pokazowej Zagrodzie Żubrów w Gołuchowie.

Czytaj też: Żubr Podlas wyjechał do Andaluzji