Młodzieżowo w sołectwie w Fabianowie

Irena Kuczyńska3 kwietnia 20196min0
Sołectwo-Fabianow-czolo.jpg

Fabianów ma Młodzieżową Radę Sołecką i nowego sołtysa.

Powstanie MRS zainspirował sołtys Maciej Przybyłek. ” Chodzi o zwiększenie zainteresowania i zaangażowania młodych ludzi sprawami publicznymi na poziomie lokalnym i zaproszeniu ich do współdecydowania o sprawach ważnych dla nich i dla wsi” – powiedział radiu Centrum nowy sołtys Fabianowa – Maciej Przybyłek.

W Fabianowie nie ma szkoły, nie ma kościoła, ale jest świetlica, w której koncentruje się życie kulturalne i społeczne tej 600 – osobowej społeczności. Współpracują zgodnie KGW, OSP i Stowarzyszenie „Nasz Fabianów” oraz sołectwo, na czele którego stanął grafik komputerowy Maciej Przybyłek.
Nowy sołtys Fabianowa wcześniej był szefem Stowarzyszenia „Nasz Fabianow”. To Stowarzyszenie pozyskiwało środki na zorganizowanie m.in. rodzinnego grillowania, czy na biesiadę ludową „na bawarską nutę”.
Z inicjatywy Stowarzyszenia organizowany jest dla najmłodszych mieszkańców wsi „biwak pod olszynami” przy sali OSP. Sołtys mówi, że z każdym rokiem namiotów przybywa. Jest to noc bez laptopa, smartfona, internetu, z kolegami na świeżym powietrzu – podkreśla Maciej Przybyłek.
Dodaje, że przejęcie pałeczki sołtysa po długoletnim szefie wsi Marzyńskim – jego sąsiedzie, było czymś naturalnym. Po prostu działał i fabianowianie to docenili.  A działanie na rzecz innych ma we krwi – jak mówi. Dodaje, że jego mama Maria Przybyłek była osobą bardzo aktywną.
Maciej Przybyłek stworzył  na portalu społecznościowym fanpage TUTAJ, gdzie umieszcza ogłoszenia i informacje.Podkreśla, że kurendy nie musi puszczać. Umieszcza pismo urzędowe na Facebooku i wszyscy wiedzą o co chodzi. Młodzi przekazują informacje starszym…
I tę aktywność młodych sołtys postanowił wykorzystać. Zainspirował najmłodszych mieszkańców do stworzenia Młodzieżowej Rady Sołeckiej. I  powstała rada w składzie:
1. Daniel Makowiecki – Przewodniczący Rady
2. Klaudia Kurkowiak – Zastępca Przewodniczącego
3. Paweł Mrzywka
4. Jowita Paprocka
5. Kinga Rudnicka
6. Jakub Baranowski
7. Krystian Urbaniak
8. Kinga Ryszewska
9. Robert Szymczak.
Maciej Przybyłek tak tłumaczy ideę utworzenia MRS w Fabianowie:  
·  Zwiększenie wpływu na decyzje podejmowane przez urzędników, które dotyczą młodzieży
·  Możliwość komunikowania swoich potrzeb i problemów władzom gminy
·  Możliwość realizowania pomysłów uatrakcyjniających życie w społeczności lokalnej
·  Stworzenie grupy lokalnych liderów, reprezentujących młodzież
·  Podniesienie jakości informowania młodzieży o tym, co ważnego dzieje się w gminie
·  Zwiększenie efektywności działań prowadzonych na rzecz młodzieży
·  Możliwości konsultowania z młodzieżą planowanych posunięć
·  Lepsze zrozumienie potrzeb młodzieży przez urzędników
·  Młodzież jest lepiej poinformowana o pracy władz lokalnych i jej efektach
·  Władze zyskują partnera w realizacji swoich projektów
Młodzi w Fabianowie już działają. A dzieje się w Fabianowie dużo. Mieszkańcy  porządkują  z sołtysem place zabaw. Zdjęcia można oglądać na Facebooku.
Kilka dni temu odbył się Turniej Tenisa Stołowego o Puchar Sołtysa Fabianowa. Cieszył się popularnością.
Najbliższą inicjatywą MRS jest Droga Krzyżowa, która przejdzie w piątek 5 kwietnia na trasie Sośnica (gdzie jest parafia) – Fabianów- Lutynia – Sośnica. Jest wyznaczona trasa i młodzi apelują do strszych albo swoich rówieśników o oznaczenie stacji zniczami.

Maciej Przybyłek planuje dalsze sprzątanie wsi i okolic, zwłaszcza drogi wiodącej do parafii w Sośnicy. Sołtys myśli też o dotarciu do historii kapliczki św. Wawrzyńca, która od kilkudziesięciu lat stoi na posesji państwa Grześkowiaków.  Nikt dokładnie nie wie, kiedy, przez kogo i dlaczego została postawiona.

Źródło:RADIO CENTRUM