Monitoring na osiedlu Reja – w oku kamery kontenery na odpady

Irena Kuczyńska4 lipca 20223min
Na Osiedlu Reja w Pleszewie zainstalowano monitoring przy wiatach z pojemnikami na odpady. Chodzi o wyłapanie i ukaranie mandatem osób podrzucających na osiedla worki z niesegregowanymi odpadami co obciąża spółdzielnię mieszkaniową.
288525158_1099976740953295_1879440740116808861_n.jpg

W oku kamery znajdą się też mieszkańcy bloków, którzy odpady, tzw. wielkogabarytowe, zostawiają przy wiatach. Za zaśmiecanie osiedla otrzymają mandat – powiedział radiu Centrum szef osiedla Reja Andrzej Załustowicz i strażnik miejski w jednej osobie. Monitoring zakupiono z funduszu osiedlowego.

Kamera się sprawdziła

Dołożyła się do zakupu spółdzielnia mieszkaniowa i tym sposobem wiaty na Osiedlu nr 9 Reja, znalazły się w oku “Wielkiego Brata”. Kamery zostały uruchomione kilka dni temu i już utrwaliły na nagraniu numery rejestracyjne samochodu, z którego wyrzucono worek z odpadami przy wiatach na dużym parkingu przy Modrzewskiego. Osoba, która podrzuciła śmieci mieszkańcom bloków, została ukarana mandatem. A wynieść on może od 20 do 500 zł – mówi Andrzej Załustowicz.

 

Podrzucają “trudne” odpady

Odpady na osiedla podrzucają często osoby, które nie zawarły umowy na wywóz ale też osoby, które umowy mają, tylko nie chce im się wywieźć odpadów nietypowych m.in. elektrośmieci czy dużych zabawek, wózków, drobnych mebli, części samochodowych na PSZOK.  Dlatego przywożą  to pod wiaty na osiedlach spółdzielczych, czym narażają spółdzielnię na koszty.

Także “swoi” podrzucają

Przewodniczący osiedla dodaje, że za bałagan przy wiatach odpowiadają też mieszkańcy bloków, którzy porzucają przy kontenerach np. całe kartony, zamiast je rozdrobnić i wrzucić jako makulaturę. Zostawiają też to, co powinno trafić do Punktu Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych. Ich również wyłapią kamery.

W okolicy wiaty powinien panować idealny porządek
Kamery podglądają chuliganów na Osiedlu Reja
Czytaj też: Pleszewianie śledzeni przez 52 kamery