Śmieci pod osłoną na pleszewskich blokowiskach

Avatar photoIrena Kuczyńska23 września 20194min
Czoło-1.jpg
17 osłon śmietnikowych pojawiło się na osiedlach zarządzanych przez Spółdzielnię Mieszkaniową Lokatorsko - Własnościową w Pleszewie.

Do każdej wiaty przypisane są bloki oraz konkretne mieszkania i mieszkańcy. To oni będą odpowiedzialni za segregowanie.

Osłony śmietnikowe to kolejny pomysł spółdzielni na segregowanie odpadów.Wszak na blokowiskach segregowanie jest wyzwaniem, zwłaszcza, że obowiązuje odpowiedzialność zbiorowa.

Były już kontenery zamykane na klucz, ale to się nie bardzo sprawdziło. Stąd mniejsze kontenery, które zakupiło dla blokowisk Przedsiębiorstwo Komunalne i zwiększenie odpowiedzialności, poprzez przypisanie bloków i mieszkań do konkretnej osłony śmietnikowej, bo tak wiata fachowo się nazywa.

Pod wiatami stoją 1100 – litrowe kontenery, a ich ilość jest zależna od liczby mieszkańców przypisanych do wiaty. Przyjęto normę – 40 osób na jeden pojemnik, opróżniany raz w tygodniu.

I tak do widocznej na zdjęciu wiaty przy ulicy Reja  przypisano cały blok Reja 3, dwie klatki A i B (od 1 do 25) bloku Reja 4 oraz klatki C i D  (26 – 50) bloku Reja 2.

W sumie jest to 80 mieszkań i 158 osób – mówi Janusz Kałużny – członek zarządu SML-W w Pleszewie.

Największa osłona i najwięcej pojemników znajduje się przy ul. Kochanowskiego, dla 200 mieszkań z obu „setek”. Mieszka tam 412 osób.

I tak poprzypisywane do osłon są wszystkie mieszkania pozostające w zasobach spółdzielni. Kiedy wszyscy odbiorą już klucze wejściowe do wiat, będą one zamknięte.

I za całą zawartość kontenerów za odpady zmieszane, będą odpowiadać lokatorzy mieszkań przypisanych do osłon.

W przypadku kontroli, która odnajdzie w kontenerze to, co powinno być segregowane np. plastiki czy makulaturę, obciążeni finansowo – zmianą deklaracji – będą lokatorzy przypisani do wiaty. Skończy się też podrzucanie odpadów przez osoby przypadkowe.

Osłony śmietnikowe oddalone są 10 metrów od bloków. Stoją przy ul. Reja, Mieszka I, Zielonej, Lipowej, Bolesława Krzywoustego.

Osłony śmietnikowe kosztowały 234 000 złotych. Tam, gdzie będzie to możliwe, zostaną obsadzone zielenią – mówi Janusz Kałużny – członek zarządu SML-W w Pleszewie.

Dodaje, że o teren wokół wiat dbać będzie firma sprzątająca osiedle. Chodzi o to, co zostanie zostawione tu przez tych, którzy zapomną klucz albo przez podrzucaczy.

W 2019 roku opłata śmieciowa w Pleszewie wzrosła. Dlaczego? Odpowiedź TUTAJ

Od 2020 roku, co zapowiada rząd, ceny śmieci niesegregowanych znów wzrosną. Przed drastycznymi podwyżkami uratować nas  może tylko segregowanie.


Info Pleszew - Irena Kuczyńska - logo


© 2022 – Info Pleszew – Irena Kuczyńska