Muzeum Ziemiaństwa czeka z nową wystawą

Avatar photoIrena Kuczyńska3 lutego 20213min
PLAKAT-B2czolo.jpg

Muzeum Ziemiaństwa w Dobrzycy zaprasza zwiedzających od najbliższego czwartku. W sobotę będzie otwarta nowa wystawa czasowa „Od Antwerpii do Sewilli. Breughel-Murillo. Żywioły i dzieci”, na której będą zaprezentowane dwa obrazy  dwóch czołowych europejskich malarzy z przełomu XVI i XVII wieku. Partnerem medialnym wystawy jest radio Centrum

Na tych, którzy przed zamknięciem muzeum  nie zdążyli obejrzeć  „Wystawy jednego Obrazu: Józef Mehoffer, Pegaz wśród kwiatów”, dzieło sztuki czeka. Mehoffer ( 1869-1946) był artystą wszechstronnym: malarzem, projektantem grafiki użytkowej, dekoratorem, scenografem i witrażystą. W swoich dziełach  łączył tradycje realizmu, symbolizmu i secesji, co widoczne jest  w prezentowanym na wystawie obrazie.

A już od soboty nowa wystawa: dwa obrazy z prywatnej kolekcji. Pierwszy to „Porwanie z Prozerpiny” autorstwa Jana Brueghla starszego (1568 – 1625)  przy współpracy Hendrika van Balena (1575 – 1632) reprezentuje tradycję gabinetowego malarstwa flamandzkiego XVI/XVII wieku a także bardzo ciekawą ikonografię wnętrza otchłani inspirowanego architekturą Koloseum. Drugi obraz to malarstwo rodzajowe „Chłopcy z melonem i winogronami” autorstwa czołowego malarza hiszpańskiego doby baroku Bartlomé Estébana Murilla (1617-1682).

Artysta słynął  z przedstawień religijnych, pełnych słodyczy i wdzięku Madonn ze świętymi i aniołkami, oraz wizerunków Immaculaty, których ikonografię utrwalił w całej niemal Europie. Oba obrazy czołowych europejskich malarzy przyjechały do Dobrzycy. Dają szansę na obcowanie z wielką sztuką, bez konieczności wyjazdu do galerii  w dużych miastach. Co w czasie pandemii jest  nie do przecenienia.

Godziny otwarcia Muzeum poza sezonem turystycznym, tj. od 1 listopada do 31 marca:

Poniedziałek nieczynne
Wtorek-piątek 10:00 – 16:00
Sobota 10:00 – 16:00
Niedziela 11:00 – 16:00

Piątek jest dniem bezpłatnego wstępu.

 


Info Pleszew - Irena Kuczyńska - logo


© 2022 – Info Pleszew – Irena Kuczyńska