Nagroda za lepsze powietrze

Irena Kuczyńska23 kwietnia 20215min
Czolo-Pleszew.jpg
Pleszew zdobył III nagrodę w kategorii gmin miejsko – wiejskich w konkursie “Innowacyjny samorząd” organizowanym przez Polską Agencję Prasową.
Jury doceniło projekt “Powietrze do remontu” , czyli działania samorządu na rzecz poprawy jakości powietrza w MiG Pleszew.
W 2018 roku miasto Pleszew znajdowało się na liście najbardziej zanieczyszczonych smogiem miast w Europie. Wynikało to z położenia geograficznego w niecce, dużego natężenia ruchu samochodów w ścisłym centrum miasta a także z niskiej świadomości  mieszkańców spalających w swoich piecach wszystko, co się da.
Odbierając nagrodę, oczywiście on-line, burmistrz Arkadiusz Ptak podkreślił, że wiele się zmienia w zakresie poprawy jakości powietrza a tym samym jakości życia mieszkańców. TUTAJ
Komisja konkursowa nagrodziła nowatorskie i kompleksowe podejście samorządu do walki ze smogiem, w tym inwentaryzację źródeł ciepła, wdrożenie systemu dopłat do zmiany sposobu ogrzewania mieszkań, nasadzenie 5500 drzew i krzewów  w tym w ścisłym centrum miasta, budowę ścieżek rowerowych w centrum Pleszewa, instalację czujników, które pozwalają odczytywać stan powietrza a nawet zmianę systemu pracy Straży Miejskiej po to, żeby mogła reagować na sygnały od mieszkańców o zatruwaniu powietrza przez sąsiadów, pobierać próbki z palenisk.
Jury uwzględniło też partycypację społeczną czyli edukację dorosłych oraz  dzieci  podczas konkursów, a przed pandemią na ekologicznych festynach.
Nawet dzieci wiedzą, że zamiast do pieca odpady powinny trafiać na PSZOK, który jest czynny 6 dni w tygodniu od rana do wieczora. Pleszewski projekt znalazł się wśród 396 nowatorskich działań nadesłanych przez samorządy z całej Polski. Wśród wyróżnionych był Jarocin i Ostrów Wielkopolski.
Źródło RADIO CENTRUM