Nowe stawki dla strażaków ochotników za udział w akcjach

Irena Kuczyńska30 grudnia 20213min
Od Nowego Roku, strażacy ochotnicy z miasta i gminy Pleszew, uczestniczący w działaniach ratowniczych otrzymają ekwiwalent w wysokości 20 złotych za godzinę z naliczeniem minutowym. Za godzinę udziału w  szkoleniu otrzymają połowę stawki.
osp-3.jpg

 

Dotychczasowa stawka, która obowiązuje od trzech lat, to 17 złotych za godzinę udziału w akcji ratowniczej i 7 złotych za udział w akcji szkoleniowej np. pokazie  ratowania człowieka, pod którym lód się załamuje czy w fikcyjnej ewakuacji oddziału w szpitalu. Teraz będzie 20 złotych i 10 złotych z naliczeniem minutowym.

Czas naliczany jest od zgłoszenia się w remizie, do powrotu.  Zdarza się, że akcja jest bardzo krótka i szybka. Wtedy jest ekwiwalent za 15 czy 20 minut co się przekłada na 5 czy 6 zł. Ale zdarzają się też akcje wielogodzinne  – tłumaczy Dorota Gorzaniak – prezes Zarządu Miejsko – Gminnego OSP w Pleszewie. 

W gminie  Pleszew jest 7 jednostek. W każdej są strażacy po szkoleniach, z badaniami. W razie akcji, po wydaniu dyspozycji w KP PSP,  do auta wsiada od 4 do 6 strażaków, kto dotrze do auta jako siódmy, wraca do domu.

Przed świętami, czy np. sylwestrem, naczelnik jednostki ustala z druhami, kto będzie dyżurował i nawet toastu nie wypije. Muszą to być  minimum 4 osoby.

Strażacy z OSP w Pleszewie, a przeszkolonych i z badaniami jest ich 28. w większości są to ratownicy medyczni, byli w 2020 roku na trzecim miejscu w Wielkopolsce w rankingu jednostek uczestniczących w różnych zdarzeniach.

 

Warto dodać, że stroje robocze, po akcjach, ochotnicy czyszczą w pralni chemicznej na własny koszt czyli za 50 zł. Na swój koszt dojeżdżają też do remizy, gdzie znajdują się stroje i auto.

W mijającym roku ochotnicy z OSP w Pleszewie wyjeżdżali około 270 razy.