Nowinki prosto z biblioteki na dworcu

Avatar photoIrena Kuczyńska20 kwietnia 20216min
Czolo.jpg

30 000 złotych pozyskała Biblioteka Publiczna Miasta i Gminy Pleszew na 5 już edycję Bibliotecznej Akademii Rozmaitości. Pieniądze pochodzą z programu Partnerstwo dla książki Ministerstwa Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu.

W ramach projektu, od  maja do grudnia, biblioteka zorganizuje wiele interesujących wydarzeń kulturalnych i czytelniczych skierowanych do szerokiego grona odbiorców – mówi  Zuzanna Musielak – Rybak – nowa dyrektorka pleszewskiej książnicy.TUTAJ

Na początek rajd rowerowy Odjazdowy Bibliotekarz w formule dostosowanej do warunków pandemicznych. 2 maja spod  biblioteki wyruszą rowerzyści indywidualnie  trasą questu rowerowego , opracowanego przez bibliotekę. Wiedzie ona z Pleszewa przez Kowalew, Fabianów, Lutynię, Suchorzew do Pleszewa.

Na dwóch kółkach w drogę z questem

 

O atrakcje zadbają pracownice biblioteki - zapewnia Zuzanna Musielak - Rybak.

11 maja na spotkanie autorskie z najmłodszymi czytelnikami, przyjedzie  ilustratorka książek popularnej serii o Basi – Marianna Oklejak.

Dorośli Czytelnicy zostaną zaproszeni na spotkania z podróżnikami i autorami książek Tomaszem Michniewiczem, Piotrem Milewskim, z reportażystą Jackiem Hugo – Baderem, z himalaistą Adamem Bieleckim.

We wrześniu na Narodowe Czytanie „Moralności pani Dulskiej” Gabrieli Zapolskiej, przyjedzie Barbara Bursztynowicz czyli Elżbieta z serialu „Klan”.

Biblioteczna Akademia Rozmaitości to też wykłady z fotografii reporterskiej, gwary wielkopolskiej, czy twórczości poety z regionu Cezarego Mariana Abramowicza.

Z myślą o najmłodszych w pierwszy weekend wakacji, biblioteka, we współpracy z Zajezdnią Kultury, na rozległym parkingu,  organizuje trzydniowy Festiwal Nowych Technologii. W programie  warsztaty projektowania 3D, chemiczno-fizyczne, programowania robotów czy prezentacje naukowe. Naukowy weekend wieńczyć będzie spotkanie ze znanym popularyzatorem astronomii i dziennikarzem  – Karolem Wójcickim.

A teraz o planach nowej dyrektorki biblioteki – Zuzanny  Musielak – Rybak i o nowościach. Jedną z nich jest „polecajka” czyli filmik, w którym nowa dyrektor poleca książki z półki z nowościami. Cykl otwiera książka Grażyny Plebanek  „Rozbójniczki. Opowieść o ważnych kobietach”. Książka dostępna w Wypożyczalni dla Dorosłych.  TUTAJ

Zuzanna Musielak – Rybak marzy o tym, żeby biblioteka była trzecim co do ważności miejscem, w którym pleszewianie będą spędzać czas. Pierwsze to dom, drugie to praca, no i na trzecim miejscu lokuje się biblioteka.

Z myślą o większym otwarciu biblioteki na pleszewian, Zuzanna planuje cykl poradnikowy – Wiosnę Kobiet czyli spotkania z pleszewiankami, które mają ciekawe profesje albo niezwykłe pasje. Chodzi o zielarkę, dietetyczkę, kosmetyczkę czy rehabilitantkę. Pierwsze spotkanie 6 maja. Na początek on-line, kiedy zakończą się obostrzenia pandemiczne, spotkania przeniosą się do realu.

W najbliższy piątek w dzień Książki i Praw Autorskich odbędzie się akcja nazwana uwalnianiem książek. Do czwartku 22 kwietnia można dostarczać do biblioteki przeczytane książki wydane po roku 2000. Nazajutrz będą rozdawane.

Uwolnij przeczytaną książkę i podaj dalej

 Zuzanna Musielak – Rybak zapewnia, że nadal będzie działać w  bibliotece Klub Dyskusyjny a także Lokalny Klub Pstrykaczy. Zaprasza wszystkich do śledzenia mediów społecznościowych, gdzie na bieżąco można obserwować, czym żyje pleszewska książnica. Plakaty będą zamieszczane w gablocie przed  biblioteką.

Facebook Biblioteka Pleszew


Info Pleszew - Irena Kuczyńska - logo


© 2022 – Info Pleszew – Irena Kuczyńska