Odeszła Danuta Chorodeńska – długoletnia nauczycielka języka rosyjskiego w pleszewskim „Staszku”

Avatar photoIrena Kuczyńska25 stycznia 20256min
Chorodenska1.png
Zmarła mgr Danuta Chorodeńska - pleszewianka z wyboru. Przeżyła w Pleszewie 65 lat. Z tego 33 lata poświęciła społeczności Liceum im. St. Staszica.

Danuta Chorodeńska zd. Chodorowska przyjechała do Pleszewa jako dwudziestoletnia absolwentka Studium Nauczycielskiego w Poznaniu. Niewiele starsza od swoich uczniów potrafiła wyrobić sobie markę nauczycielki wymagającej ale życzliwej i stojącej murem za swoimi uczniami. Co podkreślają absolwenci szkoły, którzy chętnie organizowali spotkania ze swoją wychowawczynią. Ciepło i bardzo życzliwie wypowiadali się o Danucie Chorodeńskiej maturzyści 1971 podczas uroczystości z okazji 105 – lecia szkoły TUTAJ

Prof. Danuta Chorodeńska i jej była uczennica Maria Jolanta Hajdasz – Wiszniewska
Na spotkaniu z maturzystami rocznik 1971

W tej 105 – letniej historii Liceum im. St. Staszica w Pleszewie swoje miejsce ma mgr Danuta Chorodeńska. Była nauczycielką języka rosyjskiego, zastępcą dyrektora szkoły w latach 1970 – 1972, instruktorką ZHP w stopniu harcmistrzyni, organizatorką licznych obozów, zimowisk, osobą bardzo towarzyską i otwartą na drugiego człowieka. Czego doświadczyłam, kiedy zaczynałam pracę w „Staszku” i korzystałam z doświadczenia koleżanki starszej stażem o 14 lat.

Pleszewskie liceum w 1972 roku

W latach 70. i 80. język rosyjski wybierało do zdawania na egzaminie dojrzałości nawet 80 procent abiturientów, język obcy też był wymagany podczas  egzaminów wstępnych na wyższe uczelnie. Dlatego Danuta wymagała, wymagała, wymagała … co wielu uczniów do dzisiaj podkreśla z wdzięcznością.

Jej życie nie było łatwe – urodzona w 1941 roku w Kościejowie koło Lwowa, jako mała dziewczynka przeżyła ucieczki przed banderowcami i przed bombardowaniami. A potem w 1945 roku kilka tygodni trwającą repatriację spod Lwowa do Śmiłowa w powiecie gostyńskim.

Miała 6 lat, kiedy poszła do Szkoły Podstawowej w Poniecu, potem było liceum w Lesznie i Studium Nauczycielskie w Poznaniu, które ukończyła z wyróżnieniem, dlatego otrzymała skierowanie do pracy w średniej szkole – Liceum. im. St. Staszica w Pleszewie. Szybko podjęła studia na Uniwersytecie Warszawskim. W 1969 roku – miała już tytuł magistra filologii rosyjskiej.  W pleszewskim „Staszku” poznała przyszłego męża Stanisława – nauczyciela fizyki.

Danuta była dobrą i wymagającą nauczycielką i bardzo kochającą matką. Starszy syn Rafał, po maturze w pleszewskim liceum, ukończył weterynarię na Uniwersytecie Przyrodniczym we Wrocławiu, młodszy Jakub – absolwent technikum leśnego w Miliczu, ukończył leśnictwo na Uniwersytecie Przyrodniczym w Poznaniu.

Do końca swoich dni Danuta Chorodeńska mieszkała przy szkole w dawnej willi dyrektora. Słyszała dzwonki, z okien widziała uczniów wchodzących do szkoły i z niej wychodzących. Odwiedzały ją dawne uczennice. Trzy lata temu, kiedy maturzyści rocznika 1971 obchodzili swoje 70. urodziny  zaprosili swoją nauczycielkę. Była okazja do wspomnień.

Janina Łuniewska, Ludmiła Jabczyńska, Marian Wolniak, Stefan Pawlak, Genowefa Mroczkowska, Jan Piasecki, Danuta Chorodeńska, Stanisław Bródka, Ludomira Radomska Józef Beker, Zdzisława Matulewicz. Z lewej stoi Antoni Jabczyński, w III rzędzie Andrzej Szymański i Stanisław Chorodeński. Z prawej II rząd Antoni Foligowski, III rząd Heliodor Kwieciński, IV rząd Zdzisław Łukaszewicz i Wiktor Biliński

 

W najbliższy wtorek odprowadzimy prof. Danutę Chorodeńską na miejsce wiecznego spoczynku na cmentarzu przy ul. Kaliskiej. Odtąd powracać będzie we wspomnieniach rodziny, kolegów z pracy, uczniów, znajomych. Pozostanie na zdjęciach w starych szkolnych kronikach, w wydawnictwach szkolnych, w podpisach na świadectwach, w dziennikach, w anegdotach, powiedzonkach.

Dla nas – jej kolegów z pracy, pozostanie Daną lub po prostu „Chodorkiem”.

Uczyli w pleszewskim liceum w 1989 roku

Odszedł Andrzej Szymański – dyrektor liceum, społecznik, historyk, regionalista

Odeszła Danuta Blandzi – emerytowana nauczycielka języka polskiego w pleszewskim liceum

Wirtualny spacer po grobach zmarłych nauczycieli liceum

 

 

 

 

 

 

 

 


Info Pleszew - Irena Kuczyńska - logo


© 2022 – Info Pleszew – Irena Kuczyńska