Opieka po bibliotece

Irena Kuczyńska10 kwietnia 20193min0
Biblioteka5-1280x960.jpg

Rozpoczyna się modernizacja dawnej siedziby Biblioteki Publicznej Miasta i Gminy Pleszew przy ul. Słowackiego.

To tam zostanie przeniesiony  Miejsko – Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej. Prace potrwać mają do listopada.

Pawilon przy ulicy Słowackiego zbudowano w latach 70. XX wieku na siedzibę Ośrodka Badawczo-Rozwojowego Maszyn dla Przetwórstwa Płodów Rolnych.

W 1998 roku, kiedy inżynierowie i technicy go opuścili,  przeniosła się tu, z budynku przy ulicy Słowackiego, Biblioteka Publiczna Miasta i Gminy Pleszew.

Po 20 latach i ona opuściła pawilon, przenosząc się na dworzec kolejowy. Relacja z otwarcia biblioteki TUTAJ.

Warto dodać, że pleszewska  biblioteka w tym roku obchodzi 70. urodziny. Ale tradycje wypożyczania książek sięgają 1888 roku,  kiedy w mieście powstało Towarzystwo Czytelni Ludowych. W 1910 roku działalność ożywił ks. Kazimierz Niesiołowski. Po odzyskaniu przez Polskę niepodległości, proboszcz wydzierżawił od miasta dawną szkołę żeńską przy ul. Sienkiewicza i urządził tam Książnicę im. Elizy Orzeszkowej. Do tego budynku książki wróciły w latach 50. XX wieku. 

Do tradycji czytelnictwa w Pleszewie jeszcze wrócę. Zdjęcia poniżej to zapowiedź tekstu...

Po przeniesieniu, w listopadzie, biblioteki na dworzec,  władze miasta postanowiły zlokalizować w pawilonie Miejsko – Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej, który mieści się przy ul. Targowej i w dzierżawionych pomieszczeniach przy Ogrodowej, gdzie zlokalizowano dwie sekcje: dodatki mieszkaniowe i stypendia dla uczniów.

W tych dniach na teren pawilonu wejdzie firma, która wszystko odświeży, postawi ścianki działowe w dawnej wypożyczalni i czytelni, wymieni drzwi wejściowe, część posadzek, instalację elektryczną i sanitarną. Kosztować to ma 478 000 zł.

Na wymianę dachu, okna i elewację miasto będzie szukać środków zewnętrznych.Zostanie to zrobione w kolejnym etapie modernizacji budynku. Przeprowadzkę M-GOPS zaplanowano na listopad.

Źródło:RADIO CENTRUM