Pan i pani na sołectwie

Avatar photoIrena Kuczyńska11 marca 20215min
Tobiasz-reimann-czoło.jpg

Dzisiaj Dzień Sołtysa czyli pana, albo pani na sołectwie – najmniejszej jednostce samorządowej, zwanej pomocniczą. Kiedyś sołtys kojarzył się z mężczyzną w kapeluszu, nierzadko z sumiastym wąsem. Teraz coraz częściej sołtys jest kobietą, chociaż w powiecie pleszewskim nadal sołectwach przeważają mężczyźni. Sołtys nie bywa też rolnikiem i coraz częściej kontaktuje się z mieszkańcami wsi przez Internet.

Tobiasz Reimann - nowy sołtys wsi Kuczków w gm. Pleszew odbiera pamiątkowy akt nominacji na sołtysa. Link do fanpage sołectwa Kuczków TUTAJ
Beata Mofina nowa sołtyska Kowalewa odbiera  nominację. Link do fanpage sołectwa Kowalew TUTAJ

W powiecie pleszewskim jest 111 sołectw i sołtysów, w tym jest 49 pań. Są sołectwa niewielkie, złożone z kilku wiosek m.in. w gminie Gizałki, gdzie Orlina Duża i Orlina Mała tworzą jedno sołectwo zamieszkiwane przez 150 osób. Są też Mamoty w gminie Czermin, czy Żale, liczące po kilkudziesięciu mieszkańców. I na odwrót, tak duża miejscowość jak Kościelna Wieś w gminie Gołuchów ma aż trzech sołtysów na trzech sołectwach.

Jeśli chodzi o parytety, to procentowo najwięcej pań sołtysek jest w gminie Chocz i Czermin, po połowie pań i panów jest w gminie Gołuchów. Tu sołtyska Jedlca Beata Szymoniak jest też radną a nawet wiceprzewodniczącą rady gminy.  Link do fanpage radnej i sołtyski TUTAJ

Łączenie funkcji radnego z funkcją sołtysa zdarza się często. W Taczanowie II (gm. Pleszew) sołtyska Kinga Melka łączy obie funkcje, a sołtys Turska (gm. Gołuchów) Mirosław Maruszewski jest nawet radnym powiatowym. A oto link do fanpage wsi:Wieś Tursko mieszkańcy i przyjaciele. Są sołtysi, którzy przejęli pałeczkę sołtysa w rodzinie np. Krzysztof Zawada w Żegocinie (gm. Czermin) po teściu.

Są sołtysi z bardzo długim stażem np. Zdzisław Michalski w Taczanowie I sołtysuje 35 lat, czyli od czasów PRL-u. Sołtysi mają być łącznikiem wsi z urzędem, dbać o dysponowanie funduszem sołeckim.

W czasie pandemii burmistrz MiG Pleszew Arkadiusz Ptak zaprasza po trzech, czterech sołtysów do ratusza na spotkanie: Kinga Melka- sołtys Taczanowa Drugiego,  Zdzisław Michalski- sołtys Taczanowa Pierwszego, Eugeniusz Kopaczewski - sołtys Lubomierza

Wielu sołtysów, m.in. Maciej Przybyłek Sołtys Fabianów (gm. Dobrzyca) prowadzi profile sołectwa na portalu społecznościowym i w ten nowoczesny sposób komunikuje się z mieszkańcami wsi. Co jest ważne zwłaszcza w czasie pandemii koronawirusa. Przed pandemią sołtysi w MiG Pleszew odbyli szkolenia internetowe.
Sołectwo Sowina Błotna

Sołectwo Piekarzew
Sołectwo Wronów gm. Gizałki   

Sołectwo Niniew

Źródło: Radio Centrum


Info Pleszew - Irena Kuczyńska - logo


© 2022 – Info Pleszew – Irena Kuczyńska