Bliżej „12”

Avatar photoIrena Kuczyńska23 lutego 20184min
Marian-Adamek-i-Jan-Malitowski.jpg

W marcu ruszy przebudowa ulicy Parkowej w Lenartowicach. Dzisiaj w ratuszu podpisano umowę z wykonawcą.

Przetarg na przebudowę ulicy Parkowej  wygrało Przedsiębiorstwo Budownictwa Drogowego S. A Kalisz, które prowadziło już prace drogowe na terenie miasta i gminy Pleszew m.in. na ul. Władysława Warneńczyka.

Od lewej Burmistrz Pleszewa Marian Adamek, od prawej dyrektor zarządzający Przedsiębiorstwa Budownictwa Drogowego S.A w Kaliszu Jan Malitowski

Koszt przebudowy 1750 metrów drogi łączącej Lenartowice z krajową „12” sięga 5 256 000 złotych, z czego 2 568 000 zł to dofinansowanie z Programu Rozwoju Dróg Gminnych i Powiatowych.

Ul. Parkowa od strony krajowej "12"

Zakres robót przy przebudowie drogi obejmuje budowę jezdni o szerokości 6 metrów, ciąg pieszo – rowerowy, zjazdy do posesji, kanalizację deszczową, oświetlenie, trzy przystanki autobusowe.

Ale zanim na drogę wyjdzie ekipa drogowców, Przedsiębiorstwo Komunalne wytnie 55 starych drzew. Są to topole, klony, robinie. Na ich miejsce zostaną posadzone 153 nowe drzewa (lipy oraz jarząby szwedzkie)oraz 1050 krzewów. Burmistrz Marian Adamek podkreśla, że drzewa będą wycięte przed okresem lęgowym, czyli ptaki gniazd jeszcze w ich gałęziach nie zdążą zbudować.

Tak wygląda ulica Parkowa, stare drzewa zostaną wycięte, nowe będą posadzone na ich miejscach

Do końca sierpnia ulica Parkowa  będzie jak nowa. Prezes zarządu Przedsiębiorstwa Budownictwa Drogowego S.A Kalisz Jan Malitowski  zapewnił, że w tej chwili rynek pracy dla drogowców się ustabilizował. Kilka lat temu udawało się jego firmie wygrać 8 % przetargów, w tej chwili nawet co czwarty przetarg, do którego firma przystąpi,  jest wygrany.

Kiedyś kaliska firma przerabiała 200 000 ton masy rocznie, teraz przerabia dwa razy więcej.  Pociągi nie nadążają masy dowozić. Jeden skład pociągu jest w stanie przetransportować 2000  do 2500 ton masy. W przypadku ulicy Parkowej na nową nawierzchnię potrzeba 3000 ton masy bitumicznej czyli półtora pociągu.

Burmistrz Marian Adamek podkreślał, że proces budowy drogi trwać może nawet 2,5 roku. W przypadku ulicy Parkowej, od podjęcia uchwały przez Radę Miejską do wkopania pierwszego szpadla w drogę minęły prawie dwa lata. Tak długo trwało opracowanie dokumentacji. Do przetargu stanęło 5 firm.

Źródło: http://www.rc.fm/news/pleszew-blizej-12.html

 


Info Pleszew - Irena Kuczyńska - logo


© 2022 – Info Pleszew – Irena Kuczyńska