Bycie pomocnym, to jest ich supermoc – 5 lat Fundacji Animacja w CWIO!

Irena Kuczyńska1 lipca 20217min
Od 5 lat Fundacja Animacja w Pleszewie prowadzi Centrum Wspierania Inicjatyw Obywatelskich w dawnej szkole przy ul. Bolesława Krzywoustego. Na urodziny przybyli przedstawiciele organizacji pozarządowych, które tu mają swoje siedziby. W tym liczna reprezentacja seniorów, których Fundacja Animacja inspiruje do aktywności.

Historia budynku, gdzie mieści się siedziba CWIO  przy Bolesława Krzywoustego, sięga roku 1918, kiedy jeszcze władze pruskie utworzyły tu szkołę dla dzieci z Malinia, Łaszewa i Nowej Wsi. Szkoła funkcjonowała tu do lat 60. XX wieku. Po wybudowaniu Trójki, w dawnej szkole zlokalizowano przedszkole. Kiedy i przedszkole wybudowano, w piętrowym budynku powstał Dzienny Dom Pomocy Społecznej, głównie dla osób starszych.

Historia budynku szkoły na Nowej Wsi

W 2014 roku miasto utworzyło tu Centrum Wspierania Inicjatyw Obywatelskich, z myślą o organizacjach pozarządowych oraz seniorach. 5 lat temu konkurs na prowadzenie CWIO wygrała Fundacja Animacja z prezeską – Lucyną Roszak – liderką pleszewskiego wolontariatu na czele. I odtąd się dzieje. I to dużo.

Na bieżąco działalność placówki można śledzić na profilu FB  TUTAJ

Zagospodarowany jest budynek i przylegający do niego ogród. Swoje szafki czy pomieszczenia tu mają i spotkania odbywają liczne organizacje m.in. Pleszewski Uniwersytet Trzeciego Wieku, klub wesołe emerytki, chór Lira, pszczelarze…

Ale Fundacja organizuje liczne warsztaty, spotkania i imprezy także dla pleszewskich seniorów. Wystarczy wspomnieć wycieczki do Śmiełowa, Pyzdr, Gołuchowa, Dobrzycy czy do teatru w Kaliszu.

Relacja z wycieczki przez Śmiełów i Pyzdry do dawnej granicy imperiów TUTAJ

Relacja z wycieczki do teatru  w Kaliszu i do muzeów w Gołuchowie  TUTAJ

Relacja z wycieczki do Zespołu Pałacowo – Parkowego w Dobrzycy TUTAJ

Organizuje też Dni Sąsiedzkie, Dni Rodzin, imprezy integracyjne, szkolenia dla organizacji pozarządowych. Do CWIO można przyjść z koleżankami na kawę, która tu jest serwowana nieodpłatnie, można tu zorganizować spotkanie w grupie nieformalnej.

Czas pandemii wyhamował działalność CWIO ale animatorki przez cały czas miały kontakt z podopiecznymi, którzy przychodzili do CWIO wcześniej. A kiedy tylko można  było, ruszyły warsztaty, o których informowano na profilu facebookowym, w mediach.

Podczas jubileuszowego spotkania padło wiele ciepłych słów pod adresem liderki Lucyny Roszak, animatorki Emilki Golińskiej, Mariki Włodarczyk czy Weroniki Mann – stażystki. Miejscówka przy Krzywoustego 3 jest rozpoznawalna w mieście i kojarzy się wyłącznie pozytywnie.

Podczas imprezy wystąpił Maksymilian Łapiński, do tańca  grał DJ Jacek. Zdjęcia robiła Magdalena Sobczak. Pomagały wolontariuszki z Centrum Wolontariatu w Pleszewie. Smakołyki przygotowano w Warsztacie Smaku Pauli Bartczak.

Na wejściu każdy z gości otrzymał garść orzeszków do schrupania… Były też upominki dla tych, którzy wspierają działalność CWIO. Znalazłam się wśród nich jako ambasadorka CWIO. Otrzymałam energetyczną koszulkę z fuksjowej  barwie Fundacji Animacja z napisem:

Bycie pomocnym, to jest moja supermoc!

 Fundacja Animacja opracowała Poradnik – Dobra informacja dla seniora