Pieszy rajd trasą pleszewskiej kolejki był pełen emocji

Avatar photoIrena Kuczyńska5 września 20237min
resztki-torow.jpg
W pierwszy weekend września 2022 roku odbył się pierwszy pieszy rajd trasą kolejki wąskotorowej z Broniszewic przez Pleszew, Dobrzycę do Krotoszyna. Inicjatorem rajdu był Rafał Krupa.

 

Pierwszy pieszy rajd trasą kolejki wąskotorowej ubogacił swoją obecnością Antoni Moch – pleszewski kolejarz, który przez kilkanaście lat prowadził pociąg z Pleszewa do Krotoszyna.

W Koźmińcu Rafał Krupa i Antoni Moch

Więcej: Antoni Moch i jego przygoda z kolejką, która trwa 45 lat

W sobotę i w niedzielę towarzyszył pasjonatom kolejki. Dzięki niemu ożywały resztki torów, wiadukty, mosty, pokolejowe budynki a nawet ludzie…

Na wiadukcie
Pod wiaduktem
Rajd wymyślił Rafał Krupa

Rajd trasą kolejki z Broniszewic przez Pleszew – Dobrzycę – Rozdrażew do Krotoszyn, wymyślił Rafał Krupa, związany z Dobrzycą rodzinnie.
Więcej: Jest pomysł na pieszy rajd trasą kolejki

Kiedy informacja o planowanym rajdzie znalazła się na blogu www.irenakuczynska.pl  oraz na falach radia Centrum, temat rajdu zaczął żyć. Dzięki temu, Rafał Krupa nie szedł sam. 50 – kilometrową trasę podzielił na 3 etapy. Pierwszy – od Broniszewic do Pleszewa pokonał w piątek samotnie.

Antoni Moch też powędrował

W sobotę miał towarzystwo. W grupie wędrowników był kolejarz Antoni Moch, dzięki któremu trasa wiodąca nie tylko ulicami, ale też polami, zagajnikami, odżywała.

Przy murze parku w Fabianowie biegły tory
Za wiaduktem w Kowalewie trasa wiodła przez chaszcze
Rafał Krupa na moście na rzeczce Lutyni w Fabianowie

A spotykani po drodze ludzie – m.in. dawni kolejarze w Dobrzycy, czy w Koźmińcu, przywracali pamięć o ciuchci, która przez 70 prawie lat, kilka razy dziennie, pokonywała trasę z Pleszewa do Krotoszyna.

Spotkanie dawnych kolegów z pracy w Koźmińcu na dawnej stacji
Budynek dworca w Dobrzycy
Antoni Moch w Krotoszynie
Rafał Krupa i Antoni Moch
Zdjęcie archiwalne
Na mecie w Krotoszynie
Na mecie w Krotoszynie

Stary kolejarz był utrudzony ale szczęśliwy, podobnie jak Rafał Krupa – inicjator rajdu.

Może krótki rajd co roku?

Relacja z wydarzenia, wzbogacona fotkami, na pewno pojawi się na wielu portalach, prowadzonych przez miłośników pamiątek pokolejowych. Być może uda się zainspirować pleszewian do organizowania cyklicznej imprezy chociażby z Pleszewa do Dobrzycy, co by się wpisywało w pomysł utworzenia na stacji Pleszew Wąskotorowy – Muzeum Kolejki Wąskotorowej?

Krotoszyn ma szlak rowerowy

Czytaj też: Śladami bany w powiecie krotoszyńskim – ścieżka rowerowa

Więcej:Kolej wąskotorowa zbuduje markę miasta Pleszewa

Obszerna fotorelacja z wypowiedziami uczestników rajdu już wkrótce na blogu. Zdjęcia wykonali uczestnicy rajdu. Fotorelacja z kolejnych etapów rajdu na profilu  Irena Kuczynska Blog


Info Pleszew - Irena Kuczyńska - logo


© 2022 – Info Pleszew – Irena Kuczyńska