Pleszewianie sięgają po książki Tokarczuk

Avatar photoIrena Kuczyńska7 lutego 20203min
Szczygieł-i-Tokarczuk-1280x542.jpg

Pleszewianie chętnie sięgają po książki laureatki Nagrody Nobla Olgi Tokarczuk i uhonorowanego Nagrodą Nike 2019 Mariusza Szczygła.

Jednak w rankingu najchętniej wypożyczanych książek w Bibliotece Publicznej Miasta i Gminy Pleszew prym wiedzie powieść obyczajowa Katarzyny Michalak i Małgorzaty Gutowskiej Adamczyk.

O powieści Tokarczuk i Szczygła zapytałam też w księgarni w Pleszewie. Ewa Geppert mówi, że prawdziwy boom na ich utwory był przed świętami. Klienci mówili, że ”wypada mieć powieść polskiej noblistki” i kupowali dla siebie albo na prezent zwłaszcza „Księgi Jakubowe” i „Bieguni” – podkreśla kierowniczka księgarni i dodaje, że książki Olgi Tokarczuk i Mariusza Szczygła są w stałej sprzedaży.


Jeśli chodzi o bibliotekę, to na „Księgi Jakubowe” czeka w kolejce 13 czytelników, na powieść „Bieguni” 17 osób zaś na najnowszą powieść Mariusza Szczygła „Nie ma” czeka czytelników 6.
„W 2019 roku książkę Szczygła „Gotland” wypożyczono 28 razy, natomiast wszystkie książki Tokarczuk 167 razy. Najchętniej – 33 razy sięgano po utwór „Bieguni” – powiedziała radiu Centrum Anna Ciesiółka z BPMiG Pleszew.
Tokarczuk i Szczygła nie znajdziemy w dziesiątce najchętniej wypożyczanych książek w pleszewskiej książnicy. Tu prym wiodą dwie autorki powieści obyczajowo – historycznych – Katarzyna Michalak i Małgorzata Gutowska – Adamczyk, na trzecim miejscu jest Remigiusz Mróz i jego kryminały.
Warto dodać, że po Nagrodzie Nobla po utwory Tokarczuk sięgnęli czytelnicy, którzy nigdy wcześniej o nie nawet nie pytali.


Info Pleszew - Irena Kuczyńska - logo


© 2022 – Info Pleszew – Irena Kuczyńska