Pleszewianki z Klubu Kobiet Ławka nr 4 przywracają pamięć o kobietach, które zaznaczyły swoją obecność w dziejach miasta Pleszewa i szerzej powiatu pleszewskiego ale mało kto o nich wie. Stąd pomysł na imprezę „Głos pleszewskiej wolności”, która rozpoczyna się w niedzielę o godzinie 15.00 panelem „O kobietach w historii i z perspektywy naukowej”.
Renesansowa ławka księżnej Anny Pleszewskiej odsłonięta
Historie i herstorie
O księżnej Annie z Tęczyńskich – renesansowej damie z Pleszewa mówić będzie dr Adam Kozak. Prof. Michał Janecki przedstawi ciernistą drogę kobiet do prawa wyborczego „Dziewczyny nie ryby, głos swój mają”. Agnieszka Słupianek – Winkowska opowie herstorie pleszewskich organiczniczek – trzech członkiń Rady Ludowej na powiat pleszewski w roku 1918 – Anny Suchockiej (babci Hanny), Marii Radomskiej i Zofii z Ozdowskich Plecińskiej secundo voto Tadrzyńskiej.
Czytaj:Pani Pleszewska czyli Anna z Tęczyńskich – Raciborska
Anna Suchocka – pleszewianka w Polskim Sejmie Dzielnicowym
Agnieszka Słupianek – Winkowska spisze herstorie pleszewskich kobiet
Adam Kozak – autorem książki o Pleszewie w późnym średniowieczu i u progi epoki nowożytnej
Koncert i film
O 18.00 w Zajezdni Kultury świętowania ciąg dalszy – w koncercie „Piosenka jest kobietą” wystąpią pianistka Maria Rutkowska i solistka Aleksandra Kamińska – Rykowska. Na finał pleszewianki zapraszają na film „Siłaczki” z 2018 roku Marty Dzido i Piotra Śliwowskiego. Słowo wstępne wygłosi filmowiec z Pleszewa Paweł Sarbinowski.