Granie na flecie w Internecie… z nagrodami

Avatar photoIrena Kuczyńska6 czerwca 20204min
Natasza-Gawrońska-i-Maria-Garsztka-podczas-lekcji-czolo.jpg

Natasza Gawrońska – uczennica Państwowej Szkoły Muzycznej 1 st. im. Wojciecha Kilara w Pleszewie zdobyła wyróżnienie na I Internetowym Konkursie Fletowym organizowanym przez Stowarzyszenie Flecistów Polskich oraz Jarmuła Music.

Utwór na konkurs był przygotowywany zdalnie pod okiem nauczycielki Marii Garsztki.
Do konkursu przygotowywały się dwie uczennice, 9 – letnia Natasza Gawrońska i o rok starsza Lena Kuczkowska. Było to nie lada wyzwaniem nie tylko dla dziewczynek dla ich nauczycielki Marii Garsztki ale też dla ich rodziców. Trwało miesiąc. Natasza i Lena ćwiczyły, były obserwowana przez kamerkę w aplikacji Messenger przez nauczycielkę, która udzielała uczennicom wskazówek. Kiedy Kiedy utwór był już wyćwiczony, mama Nataszy i mama Leny włączały płyty z akompaniamentem i rozpoczęło się nagrywanie. Maria Garsztka otrzymywała meilem dziesiątki nagrań do wyboru. Wybrała najlepsze, które wysłano organizatorom konkursu.
I to nagranie 9 – letniej flecistki z pleszewskiej szkoły muzycznej znalazło się wśród 39 wyróżnionych przez jurorów. Jest to sukces zwłaszcza, że na konkurs nadesłano 260 nagrań. „Lekcje muzyki przez Internet, przygotowywanie nagrań na konkursy, są nie lada wyzwaniem, także dla rodziców, czasem dźwięk się opóźnia, czasem internet się przeciąży, ale zajęcia się odbywają regularnie i wyniki są”- podkreśla Maria Garsztka, która w tajniki gry na flecie poprzecznym wprowadza 12 uczniów. Obie dziewczynki Lena i Natasza wysłały też swoje nagrania na międzynarodowy konkurs fletów poprzecznych we Lwowie.

Wracając do nauczania zdalnego, Maria Garsztka mówi, że na początku było trochę problemów, ale z perspektywy trzech miesięcy uważa, że niektóre dzieci zrobiły bardzo duży postęp, może dlatego, że mają więcej czasu, bo nie muszą dojeżdżać  do dwóch szkół. Chociaż niektóre dzieci na początku były przygniecione nową sytuacją. Przecież w nauce gry na instrumentach dętych trzeba ćwiczyć oddech, nauczyć czytania nut, wyrobić postawę. Ale udało się  albo udaje się – podkreśla Maria Garsztka. I dodaje, że ona też skorzystała z kształcenia zdalnego i zdobyła kolejne kwalifikacje zawodowe.

Przypomina, że zapisy do Państwowej Szkoły Muzycznej 1 st. im. Wojciecha Kilara w Pleszewie zostały przesunięte do 19 czerwca.


Info Pleszew - Irena Kuczyńska - logo


© 2022 – Info Pleszew – Irena Kuczyńska