Przemysław Glinkowski – informatyk, który pokochał fotografowanie

Irena Kuczyńska8 lipca 202211min
W Starostwie Powiatowym w Pleszewie można oglądać niezwykłe zdjęcia. Ich autorem jest  Przemysław Glinkowski z Dobrzycy, urzędnik zafascynowany fotografowaniem. Warto go bliżej poznać.
291635982_1017284978930840_4728316953457179279_n.jpg

 

Ze znajomością z pasjonatem fotografowania było tak. Najpierw zachwyciły mnie jego zdjęcia, zwłaszcza Dobrzycy i okolic, dopiero potem poznałam autora. Przemysław Glinkowski okazał się ciekawym człowiekiem.

Zaczęło się od fotki stawu

Ale zanim poznaliśmy się osobiście podczas imprezy z okazji 3. urodzin Klubu Lokalni Pstrykacze PPL.pan Przemek wyświadczył mi przysługę, przysyłając zdjęcie stawu na Augustynowie, potrzebne do materiału prasowego.

Przemysław Glinkowski – staw w Augustynowie
Czytaj: Lokalni Pstrykacze od 3 lat fotografują PPL

 

Klub Lokalni Pstrykacze PPL 3. urodziny – 3. od prawej, z aparatem, Przemysław Glinkowski

To też z radością przyjęłam wiadomość o tym, że zdjęcia Przemyslawa Glinkowskiego, zostały wyeksponowane na wystawie w Starostwie Powiatowym w Pleszewie.

Spacery z aparatem

Postanowiłam więc zaprezentować fotografa z Nowego Światu, który jest informatykiem w Urzędzie Miejskim Gminy Dobrzyca, a w czasie wolnym zajmuje się fotografią.
I co ciekawe, fotografuje zaledwie 3 lata. Swoją pasję – jak mówi, odkrył, kiedy lekarz zalecił mu odbywanie długich spacerów. Wtedy sięgnął po aparat. Odtąd mieszkańcy Dobrzycy, zwłaszcza Nowego Światu, widywali swojego ziomka z aparatem w dłoniach, zapatrzonego w pejzaż bądź rozglądającego się za  ciekawym  detalem.

Przemysław Glinkowski pałac w Karminie
Pałace, zamki  i sesje stylizowane
Zamek w Gołuchowie odbity w kałuży Przemysław Glinkowski

Dobrzyczanin ma też wiele ulubionych  miejsc do fotografowania – Żnin z pięknymi jeziorami, Rogowo czy Biskupin na Pałukach – gdzie mieszkają bliscy. Właśnie w Biskupinie zafascynował się rekonstrukcjami historycznymi. Zaczął uczestniczyć w sesjach stylizowanych zwłaszcza w starych dworach, pałacach, także tych podupadających. Lubi fotografować pałac w Dobrzycy, w Zamek w Gołuchowie ale też pałac w Lubostroniu, który, podobnie jak ten w Dobrzycy, projektował Stanislaw Zawadzki

Zdjęcia w albumach

Zdjęcia  Przemysława Glinkowskiego znalazły się  w albumie pt. „Pomnik Historii Zespół Pałacowo-Parkowy w Dobrzycy”  i w albumie „Pociąg do kultury”, który wydała  Zajezdnia Kultury w Pleszewie. To jego zdjęcia i grafiki rekonstrukcyjne zostały wykorzystane w książce Tomasza Cieślaka “Książ 39′. Niewinnie straceni”.

I w książce

Zainteresowanie fotkami z rekonstrukcji historycznych zawdzięcza koleżance z klubu,  Agnieszce Piaseckiej . To Agawa zachęciła kolegę do pójścia do Muzeum Regionalnego w Pleszewie, gdzie odbywała się rekonstrukcja operacji Tannenberg na ziemi pleszewskiej. Uczestniczyła w tym Drużyna Tradycji 70 Pułku Piechoty w Pleszewie. A prowadził Tomasz Cieślak. TUTAJ   Potem panowie współpracowali przy wydaniu książki o czym pisałam wyżej. Teraz Przemysław Glinkowski doskonali swój warsztat na studium grafiki. Twierdzi, że  przerobienie zdjęcia na grafikę “komiksową” to prawdziwe przedsięwzięcie.

Premiera Książki “Książ 39′ Niewinnie straceni” z lewej Przemysław Glinkowski, z prawej Tomasz Cieślak, wydawca książki Mariola Kaźmierczak
Premiera książki Przemysław Glinkowski wpisuje dedykacje
Foto Przemysław Glinkowski

Od Samsunga do Sony

Zaczynając przygodę z fotografią, Przemysław Glinkowski posługiwał się aparatem bezlusterkowym Samsung NX 100, do którego podłączył “stare, manualne obiekty od aparatu Zenith. Teraz ma aparat profesjonalny Sony A7III i kilka wymiennych obiektywów. Umożliwia mu to robienie zdjęć bardzo dobrej jakości, w tym portretów, które – jaki mówi – uwielbia.

W klubie

Do  Klubu Lokalni Pstrykacze PPL zapisał się dzięki plakatowi z zaproszeniem. Poszedł na spotkanie w Bibliotece Publicznej MiG Pleszew i już został. Odtąd, jak każdy klubowicz,  robi zdjęcia na imprezach w Pleszewie i okolicy. Ale w każdej wolnej chwili,  nawet w drodze do pracy,  coś fotografuje. Teraz jego zdjęcia znalazły się na wystawie w starostwie, gdzie każdy może je obejrzeć.

Przemysław Glinkowski przy swoich zdjęciach
Zaprasza na wystawę

Przemysław Glinkowski  zachęca do obejrzenia wystawy. Znajdziemy tam krajobrazy znane i mniej znane, pałace w Dobrzycy, Sośnicy, Karminie, Zamek w Gołuchowie, kościoły, stary wiatrak i nowe wiatraki nad Prosną i tęczę nad polami. Warto się zatrzymać przy okazji pobytu w urzędzie. I zapatrzeć na fotki informatyka z duszą artysty.

Taczanów Drugi
Prosna i wiatraki
Na dworcu w Pleszewie
Sośnica
Żegocin