Przygotowani do odparcia ataku zimy na drogach

Irena Kuczyńska29 listopada 20212min
Ponad 600 000 złotych przeznacza powiat pleszewski na utrzymanie dróg. W tym jest też zimowe utrzymanie dróg. W przetargu wyłoniono 7 firm odśnieżających i posypujących drogi piaskiem. Sygnał do rozpoczęcia akcji Zima 2021 daje firmom dyrektor Zarządu Dróg Powiatowych w Pleszewie - Halina Meller.
zima-1.jpg

W tym roku jeszcze pługi i piaskarki na drogi nie wyjechały, mimo iż w niedzielę śnieg spadł i to dość obfity. Ale temperatura była dodatnia i śnieg stopniał, nie zamarzając.

Mając zimowe opony i dostosowując prędkość jazdy do panujących warunków, można było na drogach bezpiecznie się poruszać – powiedziała radiu Centrum Halina Meller – dyrektor Zarządu Dróg Powiatowych w Pleszewie.

Pieniędzmi przeznaczonymi na utrzymanie dróg, musi ona gospodarować oszczędnie, zwłaszcza, że 604 252 zł to kwota przeznaczona na utrzymanie dróg w ciągu całego roku.

Umowa zawarta z 7. firmami, które przystąpiły do przetargu na zimowe utrzymanie dróg, zakłada 10 dni z odśnieżaniem i 20 dni z posypywaniem dróg piaskiem.

Jeżeli dni śnieżnych jest mniej niż przewiduje umowa, wtedy w budżecie Zarządu Dróg Powiatowych zostaje więcej pieniędzy na wykaszanie rowów, oczyszczanie poboczy, przepychanie przepustów czy łatanie dziur.

Tak było w ubiegłym roku i dwa lata temu, kiedy na akcję Zima wydano tylko 150 000 złotych. Ale bywały zimy, kiedy trzeba było kasy dodać.

Jak będzie w tym roku, tego nie wiemy, bo na mapach pogody sytuacja jest dynamiczna i na bieżąco monitorowana przez firmy odpowiedzialne za zimowe utrzymanie dróg.

Jest ich 7, obsługują drogi położone najbliżej swojej siedziby. W sumie jest to 358 km dróg powiatowych.

Sygnał do rozpoczęcia prac na drogach daje zawsze szefowa Zarządu Dróg Powiatowych, potem już firmy same dbają o swoje kilometry dróg.