W szkole muzycznej nauczysz się grać na siedmiu instrumentach

Avatar photoIrena Kuczyńska16 maja 20235min
57409182_2167266243380218_9014717500503359488_n-1280x853.jpg
Rozpoczęły się zapisy uczniów do Państwowej Szkoły Muzycznej 1 st. im. Wojciecha Kilara w Pleszewie. Szkoła uczy gry na akordeonie, fortepianie, flecie, gitarze, saksofonie, skrzypcach i trąbce.

Państwową Szkołę Muzyczną 1 st. im. W. Kilara w Pleszewie utworzono w 1990 roku. Jest nie tylko miejscem edukacji muzycznej młodych mieszkańców powiatu pleszewskiego ale też  jednym z ośrodków kultury w mieście, zwłaszcza po otwarciu Sali Koncertowej.

Czytaj: Muzyka królowała na otwarciu Sali Koncertowej

Wśród absolwentów szkoły są takie osobowości jak Maria Rutkowska – nauczycielka w klasie fortepianu ale też wykładowca Akademii  Muzycznej im. I.J. Paderewskiego w Poznaniu. Maria jest też Mecenasem Pleszewskiej Kultury – inicjatorką i realizatorką licznych przedsięwzięć.

Czytaj :Maria Rutkowska i jej uczniowie

Absolwentką jest też Katarzyna Zawada – wokalistka, śpiewająca piosenki m.in. Anny German, Anny Jantar, dyrygentka chóru Cantare w Żegocinie, animatorka kultury.

Czytaj: Śpiewa piosenki Anny German

W Pleszewie karierę muzyczną rozpoczynał mistrz gry na organach Jakub Pankowiak – wykładowca Akademii Muzycznej im. I.J. Paderewskiego w Poznaniu jak również Adrian Furmankiewicz – gitarzysta – nauczyciel w PSM w Nowym Targu.

Maria Rutkowska, Katarzyna Zawada, Adrian Furmankiewicz, Jakub Pankowiak – to absolwenci pleszewskiej PSM, na oboju zagrała Dagmara Winnowicz

Czytaj: Pleszewskie korzenie – koncert młodych artystów

Muzyczną edukację kontynuują  też młodsze roczniki absolwentów m.in. Karol Pilarki, który studiuje na Akademii Muzycznej ale też tworzy własne kompozycje.

Czytaj: Młodzi muzycy nagrali teledysk na święta

Aktualnie w  Państwowej Szkole Muzycznej w Pleszewie edukację muzyczną pobiera  98 uczniów i 11. pięcio – i sześciolatków, którzy w klasie wstępnej odbywają  zajęcia rytmiczne. Dyrektorem szkoły jest akordeonista Sławomir Moch

16 nauczycieli  prowadzi naukę gry na 7. instrumentach. Są to: 
akordeon - Mirosław Skórzybót
fortepian - Maria Rutkowska, Dorota Szczepaniak, Anna Bąk, Łukasz Smoleński, Tomasz Ratajczak
flet - Maria Garsztka
gitara - Waldemar Hartwig, Borys Przetakiewicz
saksofon - Maciej Sołtysiak
skrzypce - Karolina Skrzypczyńska, Renata Pawelec
trąbka - Wojciech Musiał
Audycje muzyczne prowadzi Magdalena Pacholik a rytmikę i kształcenie słuchu - Daria Jezierska - Ratajczak. Chór prowadzi Maria Garsztka.
Informacje dotyczące naboru można znaleźć TUTAJ

Uczniowie pleszewskiej szkoły muzycznej koncertują, uczestniczą w licznych konkursach, przeglądach regionalnych, ogólnopolskich, międzynarodowych, osiągając sukcesy. O czym na  bieżąco szkoła informuje na profilu społecznościowym  TUTAJ

IX Warsztaty Skrzypcowe „I solo i tutti” w Poznaniu z udziałem uczniów PSM 1 st. im. W. Kilara w Pleszewie

Koncertują też nauczyciele, najczęściej z uczniami ale nie tylko – niżej zdjęcie z koncertu Marii Rutkowskiej i Renaty Pawelec w Sali Koncertowej

Renata Pawelec i Maria Rutkowska

Czytaj: Jubileuszowy koncert Marii Rutkowskiej i Renaty Pawelec

 

 


Info Pleszew - Irena Kuczyńska - logo


© 2022 – Info Pleszew – Irena Kuczyńska