Radni piszą do burmistrza, burmistrz do komisarza

Irena Kuczyńska4 kwietnia 20203min
ratusz-nowy-czolo.jpg

Radni Miasta i Gminy Pleszew napisali list do burmistrza, w którym wyrażają sprzeciw wobec organizowania wyborów prezydenckich 10 maja 2020 roku. Pełen pytań i wątpliwości list, napisał do Komisarza Wyborczego w Kaliszu burmistrz Pleszewa Arkadiusz Ptak.

“Dostaliśmy mandaty od naszych wyborców, którzy ufają, że będziemy działać w ich szeroko pojętym interesie, a nie ma dobra ważniejszego niż zdrowie i życie każdego z nas. W sytuacji panującej pandemii koronawirusa przeprowadzenie wyborów wiąże się ze zbyt wysokim ryzykiem zachorowań, a na to nie możemy się zgodzić. Wybory prezydenckie powinny się odbyć w terminie późniejszym, niezagrażającym zdrowiu i życiu naszych obywateli” – napisali do burmistrza radni: Adela Grala Kałużna, Piotr Kusiakiewicz, Dariusz Dryjański, Bernardeta Gawrońska, Renata Garsztka, Wiesława Gil, Elżbieta Hyla
Grzegorz Jenerowicz, Błażej Kaczmarek, Eryk Kowcuń, Kinga Melka, Jolanta Molska, Jan Noskowski,
Jan Sroczyński, Anita Szczepaniak, Karol Szehyński, Małgorzata Wysocka Balcerek, Dorota Żarnowska oprócz trzech radnych PiS.

Pełen pytań i wątpliwości list skierował 2 kwietnia Arkadiusz Ptak do Komisarza Wyborczego w Kaliszu. Burmistrz pyta m.in. w jaki sposób zabezpieczyć lokale wyborcze, jak przeprowadzić szkolenia komisji jeśli wszystkie duże sale są zamknięte, jak identyfikować wyborców w maseczkach, kto poniesie koszty dezynfekcji lub ozonowania sal, w których odbędą się wybory. Burmistrz poddaje w wątpliwość skompletowanie składów komisji a jest to 208 osób. Kończy list zapewnieniem, że powoduje nim troska o zdrowie i życie mieszkańców gminy – wyborców i tych w komisji. I nie odżegnuje się od realizowania zapisów kodeksu wyborczego i spoczywającego na nim, jako na burmistrzu obywatelskiego obowiązku.