Radni przeciwni decyzji Trybunału Julii Przyłębskiej

Avatar photoIrena Kuczyńska28 października 20203min
ratusz-nowy.jpg

Grupa pleszewskich radnych wydała oświadczenie, dotyczące rozstrzygnięcia Trybunału Konstytucyjnego Julii Przyłębskiej.
Nie możemy przejść obojętnie nad tym, że ten okrutny wyrok zapadł w czasie pandemii koronawirusa podkreśla 16 radnych wszystkich klubów Rady Miejskiej z wyjątkiem radnych Prawa i Sprawiedliwości.
Radykalnie sprzeciwiamy się drastycznemu ograniczeniu praw kobiet, jakie nastąpiło 22 października 2020 roku na mocy wyroku Trybunału Konstytucyjnego – piszą pleszewscy radni. Ich zdaniem zmuszanie Polek do noszenia płodów z poważnymi wadami genetycznymi i rodzenia  martwych dzieci lub dzieci, które umierają zaraz po urodzeniu, nigdy nie znajdzie ich poparcia.
„Orzeczenie TK, to przyzwolenie na tortury kobiet, ich trwałe cierpienie fizyczne i psychiczne czy emocjonalne. To pozbawienie kobiet prawa do decydowania o sobie i odarcie ich z godności „ – czytamy w oświadczeniu.
Pleszewscy radni nie zgadzają się na łamanie praw człowieka w Polsce, apelują do Prezydenta RP, Rządu RP, Sejmu i Senatu o poszanowanie praw i godności polskich kobiet. Wyrażają ubolewanie, że taki wyrok zapadł w czasie szalejącej pandemii. Oświadczenie podpisało 16 radnych z przewodniczącą Adelą Grala – Kałużną na czele. Czterech radnych PiS: Katarzyna Trawińska, Maciej Ładziński, Piotr Hartleb, Grzegorz Jenerowicz oraz Eryk Kowcuń,  oświadczenia nie podpisało. Nad własnym oświadczeniem pracuje burmistrz Arkadiusz Ptak oraz zastępcy Izabela Świątek i Andrzej Jędruszek. „Generalnie jesteśmy zaskoczeni i zdumieni, że w czasie takiego kryzysu społecznego wydawane są tak kontrowersyjne orzeczenia kontrowersyjnego Trybunału Konstytucyjnego” – powiedział radiu Centrum burmistrza Pleszewa.


Info Pleszew - Irena Kuczyńska - logo


© 2022 – Info Pleszew – Irena Kuczyńska