Radni w sieci

Avatar photoIrena Kuczyńska28 maja 20184min
Radni-w-sieci.jpg

Po wyborach sesje Rady Miejskiej będą transmitowane a radni będą głosować za pomocą tabletów. Sprzęt musi zakupić gmina.

130 000 złotych będzie kosztować nowy sprzęt nagłaśniający i nagrywający do obsługi Rady Miejskiej w Pleszewie. Umożliwi on m.in. oglądanie posiedzeń na bieżąco oraz sprawdzanie który z radnych, w jakiej sprawie, jak głosował.

Ustawodawcom chodzi o zwiększenia udziału obywateli w procesie wybierania, funkcjonowania i kontrolowania niektórych organów publicznych.

W związku z tym samorządy muszą zainwestować w sprzęt do imiennego głosowania, w kamery, muszą też zadbać o odpowiedni internet, tak aby każdy zainteresowany mógł na bieżąco śledzić transmisję z posiedzenia rady gminy na You Tube.

Samorządy będą też zobowiązane do informowania na stronie internetowej urzędu, który radny i jak w określonej sprawie głosował. W systemie znajdą się również wszystkie materiały sesyjne. Ustawa wchodzi w życie po wyborach samorządowych.

Wyposażenie stanowiska jednego radnego w tablet z oprogramowaniem umożliwiającym elektroniczne głosowanie to koszt około 1000 złotych.

W sumie w Pleszewie jednorazowo trzeba wydać z budżetu gminy 130 000 złotych. Ale za to bez wychodzenia z domu, na ekranie smartfona, pleszewianie będą mogli oglądać przebieg całej sesji albo tylko to, co ich zainteresuje.

W Kaliszu system działa od listopada 2017 roku, a e-sesje ogląda na żywo od 100 do 150 osób. Relacje z sesji wyświetlane są częściej. Sesję marcową wyświetliło około 2000 osób, kwietniową 600 użytkowników. Niektórzy zainteresowani są tylko pewnymi zagadnieniami i te fragmenty oglądają i odsłuchują – mówi Elżbieta Zmarzła – rzecznik prasowy Urzędu Miasta Kalisza.

 Głosowanie w kaliskim ratuszu foto UM Kalisza

Przed wdrożeniem e-systemu kaliscy radni zostali przeszkoleni przez przedstawiciela firmy, która oprogramowanie instalowała.

Na pierwszej sesji  był także obecny przedstawiciel firmy oraz ratuszowy informatyk. Ale – co podkreśla Elżbieta Zmarzła – kaliscy radni szybko z nowinkami się oswoili.

Źródło: http://www.rc.fm/news/pleszew-radni-w-sieci.html

 


Info Pleszew - Irena Kuczyńska - logo


© 2022 – Info Pleszew – Irena Kuczyńska