Rekordowy budżet Pleszewa na najbliższy rok, na pierwszym planie budownictwo

Avatar photoIrena Kuczyńska26 listopada 20217min
mieszla.jpg
Mieszkalnictwo, edukacja, mobilność gminna, poprawa infrastruktury drogowej i oświetleniowej, poprawa jakości życia mieszkańców - to priorytety inwestycyjne przyszłorocznego budżetu MiG Pleszew.

Na inwestycje zaplanowano rekordową kwotę 65 000 000 złotych. W tym 45 000 000 to środki własne, reszta pochodzi z środków zewnętrznych – powiedział radiu Centrum Arkadiusz Ptak – burmistrz MiG Pleszew.

Najważniejsze jest mieszkalnictwo i 30 000 000 złotych, w tym 9 000 000 zł z budżetu MiG Pleszew, reszta to środki Pleszewskiego Towarzystwa Budownictwa Społecznego, także te pochodzące z dotacji rządowej.

Sztandarowa jest budowa dwóch bloków przy ul. Mieszka I i mieszkań komunalnych przy Sienkiewicza, Podgórnej oraz lokali pod wynajem w bloku na rogu Poznańskiej i Bogusza.

Wizualizacja budynku, który w tym roku zacznie powstawać na zbiegu ulicy Poznańskiej i Bogusza

Czytaj też: Ruszyła budowa pleszewskich wieżowców

Nowa kamienica z mieszkania mi pod wynajem zostanie zbudowana przy zbiegu ul. Poznańskiej i Bogusza
Kamienica przy Sienkiewicza 40 – wkrótce będzie rozstrzygnięty przetarg i ruszy modernizacja budynku z przeznaczeniem na mieszkania komunalne

Czytaj też:Remont kamienicy przy Sienkiewicza 40

Po drugie edukacja i 7 500 000 zł na remonty m.in. wykonanie remontu przyziemia pleszewskiej Trójki i rozbudowę szkoły w Lenartowicach. Aktualnie kończy się remont przedszkola i starej części szkoły. Ogłoszono przetarg na dalsze prace przy rozbudowie szkoły – mówi Arkadiusz Ptak.

Czytaj też: Rozbudowa szkoły

Skorzysta też Przedszkole na ul. Wojska Polskiego, gdzie będzie zainstalowane ogrzewanie gazowe. No i winda przy pleszewskiej Jedynce ma być uruchomiona od nowa.

Wizualizacja rozbudowy szkoły w Lenartowicach

Trzeci priorytet to zrównoważona mobilność gminna i 9 000 000 zł na budowę 380 miejsc parkingowych typu park&ride przy dworcu PKP w Kowalewie, przy Ogrodowej, przy cmentarzu komunalnym, przy zbiegu ulic Wiśniowa i Zielona  i przy ul. Kilińskiego.

Czytaj też: Trzy parkingi typu parkuj i jedź w Pleszewie

Wizualizacja parkingu przy ul. Ogrodowej

Mobilność to też rowery i ścieżki rowerowe w Pleszewie przy Wierzbowej, Szpitalnej, Ogrodowej, Sienkiewicza i we współpracy z GDDKiA przy DK nr 11 Kuczków – Janków – Krzywosądów i Pleszew – Piekarzew.

Ulica Wierzbowa – tu będzie ścieżka rowerowa

Po czwarte remonty dróg, w tym dofinansowanie modernizacji dróg powiatowych: ulicy Kossaka i wszystkich przyległych w Pleszewie, Horoszkiewicza przy szeregowcach i Wojska Polskiego oraz kilku dróg gminnych: w Jankowie do tartaku, w Zawidowicach, w Zielonej Łące , w Kowalewie ul. Mikołajczyka, w Suchorzewie Madera.

Po piąte, poprawa jakości życia mieszkańców i rozwój przedsiębiorczości: a więc urządzenie kawiarni przy kinie Hel,co będzie powrotem do źródeł…

Czytaj też: Kawiarnia w kinie Hel? Jest pomysł!

 

Kino Hel

Planowana jest też budowa dróg sprzyjających rozwojowi przedsiębiorczości, w Kowalewie i Samulskiego przy Famocie w Pleszewie.

Trzeba tu dodać 1 000 000 zł dotacji do modernizacji pleszewskiego szpitala i dotacje do wymiany pieców.

 

Czytaj też:Miliony na rozbudowę szpitala

No i plany długofalowe, gdzie miasto rozważa przygotowanie do nowej perspektywy finansowej Unii Europejskiej, dalszy rozwój komunikacji publicznej czyli kolejna linia PPL 3, która wyjdzie z miasta w gminę zwłaszcza w miejscowości, do których nic nie dojeżdża.

W planach jest też budowa hotelu na placu przy zbiegu Kolejowej i Ogrodowej, zmiana lokalizacji Przedszkola Bajka, które znajduje się przy ulicy Hallera a może się przenieść w okolice pleszewskiej Dwójki.

I jeszcze jedno – Muzeum Kolejki Wąskotorowej w dawnym  budynku Pleszew Wąskot.  w Kowalewie…

Dworzec Pleszew Wąskotorowa w Kowalewie
Pleszew Wąskot. w Kowalewie

Burmistrz Arkadiusz Ptak widzi też zagrożenia dotyczące realizacji budżetu: inflację, drastyczne podwyżki cen, trudną sytuację na rynku budowlanym.

Wielką niewiadomą są rezultaty zmian w Polskim Ładzie, gdzie zdaniem burmistrza Pleszewa – przeszacowano wpływy z dochodów PIT i CIT.

Uchwałę budżetową podejmą radni na sesji w końcu grudnia


Info Pleszew - Irena Kuczyńska - logo


© 2022 – Info Pleszew – Irena Kuczyńska