Po 24 lutego 2022 roku w mieście i gminie Pleszew nadano Ukraińcom 702 numery PESEL. Pierwsze osoby ze statusem uchodźcy przybyli do Pleszewa już 26 lutego 2022 roku.
Pleszewianie, podobnie jak mieszkańcy innych miejscowości, pośpieszyli z pomocą, sąsiadom, którzy z powodu wojny opuszczali w swoje domy w Ukrainie. Przyjmowali gości pod swój dach, karmili, przyodziewali, pomagali, jak umieli. Jeździli też na granicę, aby pomóc w transporcie do miasta ale też do wielu miejscowości w okolicy.
Pleszew dla Ukrainy – ludzie pomagają ludziom
Pomoc dla Ukrainy organizują siostry dominikanki
Pleszewianin z Moskwy o ataku na Ukrainie
Wśród osób bardzo zaangażowanych w pomoc, w czasie tej pierwszej fali uchodźców był Artur Kowalski i jego żona Agnieszka. Wspomina on, że pierwsi uchodźcy dotarli do Pleszewa z rana 26 lutego 2022 roku. Były to 3 dorosłe osoby +6 dzieci z Samary /Самари/- w obwodzie wołyńskim. Kontakt został nawiązany przez osoby mieszkające/pracujące w okolicy Pleszewa – były to rodziny pracujących tu mężczyzn, żony z dziećmi – wspomina pleszewianin.
Skrzynka kontaktowa u Kowalskich
I tak Kowalscy stali się skrzynką kontaktową – to tu dzwonili pleszewianie, którzy oferowali dach nad głową, pomoc materialną, dowóz spod granicy, ale też ci, którzy pomocy szukali. I to nie tylko mieszkań, zanim powstał magazyn w Przedsiębiorstwie Komunalnym, potrzebne były łóżka i inne meble, odzież, bo niektórzy mieli to, co na sobie, jedzenia. Artur podkreśla, że pomocne były dwie Ukrainki które mieszkają i pracują w Pleszewie. Wkrótce Oksana zaczęła pracować w ratuszu, gdzie pomagała swoim rodakom m.in. wypełnić dokumenty.
Wkrótce Kowalscy postanowili założyć na Facebooku grupę Pleszew dla Ukrainy POMOC-DARY-PRACA. To tu trwała wymiana wszelkich informacji. Aktualnie grupa liczy 3,5 tysiąca osób – podkreśla Artur.
Przerażenie, demonstracja, pomoc
Wybuch wojny w Ukrainie przeraził Ukraińców, którzy w Pleszewie mieszkają od kilku lat TUTAJ
27 lutego – w niedzielę na pleszewskim Rynku odbyła się demonstracja przeciwko wojnie w Ukrainie TUTAJ
W Broniszewicach na plebanii mieszkają uchodźcy
Uchodźcy w Pleszewie – tej podróży nie planowali
Rosja napadła na Ukrainę, teraz my jedziemy w gości do Polski
Ponad 100 osób zamieszkało w Centrum Kształcenia i Wychowania OHP w Pleszewie, wśród nich była 6 – osobowa rodzina z niemowlęciem TUTAJ
Po 24 lutego 2022 roku w mieście i gminie Pleszew nadano Ukraińcom 702 numery PESEL.
144 uczniów i przedszkolaków
Trudno powiedzieć, ile z tych osób do tej pory mieszka w Pleszewie. Wiadomo, że w szkołach podstawowych i w przedszkolach Miasta i Gminy Pleszew jest 127 uczniów i przedszkolaków ukraińskiego pochodzenia. 17 uczęszcza do prowadzonych przez powiat pleszewski Zespołu Szkół Technicznych i Liceum im. St. Staszica. Niektórzy uczniowie rano chodzą do szkół w Pleszewie a po południu łączą się on-line ze swoimi nauczycielami w Ukrainie.
Jedno państwo – dwa języki
Z informacji dyrektorki jednej z pleszewskich podstawówek wynika, że dzieciom najlepiej idzie matematyka i angielski, gorzej jest z językiem polskim, historią. Na ulicach Pleszewa, w sklepach, w kawiarniach, słychać język ukraiński ale i rosyjski, bo niektórzy Ukraińcy są rosyjskojęzyczni i nie ma w tym, jak mówią, niczego dziwnego bo Ukraina to kraj dwujęzyczny.
Nasłuchują wieści z Ukrainy
Kobiety, bo to głównie one z dziećmi przebywają w Pleszewie, starają się pracować, uczą się też polskiego, często od swoich pociech, które języka nauczyły się w lot. Nasłuchują też wieści z Ukrainy a ci mieszkający w Pleszewie, przybyli z miast, które Rosja bombarduje.
Integracja
Wsparcia Ukraińcom udziela Fundacja Animacja, organizując spotkania integracyjne dla dorosłych ale też dla rodzin z dziećmi w ramach Klubu Polsko – Ukraińskiego.